Świąteczne kino z „Kevinem” i „Listami do M” w ogrzewanej hali namiotowej, grzane wino i czekolada w oryginalnych kubeczkach ze szczecińskim motywem, warsztaty dla dzieci i dorosłych, mnóstwo wystawców ze smakołykami i rękodziełem. A wszystko pachnące choinkami i cynamonem, w blasku świątecznych ozdób, przy dźwięku kolęd. Magię zbliżających się Świąt będzie można już wkrótce poczuć podczas Szczecińskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Alei Kwiatowej, na pl. Żołnierza i pl. Lotników (14-23 grudnia).

Na Jarmark zaprasza szczeciński Marynarz, który już tradycyjnie przywdział strój Mikołaja. Pięknie ozdobiony zostanie również cały pasaż od zegara słonecznego w Alei Kwiatowej po Plac Lotników. Od piątku 14 grudnia będzie można tam spacerować wśród ponad 80 drewnianych domków - wystawców największego w Szczecinie Jarmarku Bożonarodzeniowego.

- Zapraszamy wszystkich, którzy chcą miło spędzić czas, szukają pomysłu na nietypowy prezent czy zamierzają zrobić przedświąteczne zakupy – mówi Celina Wołosz z miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, która jest organizatorem Szczecińskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Smakołyki i wyjątkowe prezenty

Wszystkie domki wystawców będą jednakowe, ale w każdym znajdziemy coś innego. W tym roku oferta jest jeszcze szersza niż podczas poprzednich edycji. Wśród świątecznych smakołyków nie zabraknie pierogów, obwarzanków, ryb, przekąsek, tradycyjnie wypiekanych chlebów, naturalnych wędlin i serów, miodów, także pitnych, regionalnych piw i win. Oczywiście będzie można też zaopatrzyć się w choinkę.

Niebanalnych prezentów będzie można poszukać na straganach z kubkami, naturalnymi kosmetykami, świątecznymi ozdobami, ręcznie malowanymi bombkami, rękodziełem, drewnianymi zabawkami czy bawełnianymi chustami, czapkami i ciepłymi kapciami.

Ulubione atrakcje i nowa pamiątka

Wśród przysmaków do spróbowania na miejscu będą m.in. gofry, pączki, hiszpańskie churrosy, owoce polane czekoladą, specjały kuchni gruzińskiej i tureckiej. Rozgrzać się w mroźniejsze dni będzie można kubkiem grzanego wina, gorącej czekolady, kawy czy herbaty, które będą sprzedawane pod specjalną wiatą z mnóstwem świecidełek.

- W tym roku ciepłe napoje będzie można kupić w oryginalnym kubku ze szczecińskimi motywami, który będzie świetną pamiątką z Jarmarku – podkreśla Celina Wołosz.

Stali bywalcy Jarmarku znajdą na nim swoje ulubione atrakcje. W Alei Kwiatowej znów pojawi się olbrzymia bombka, z którą szczecinianie tak lubią robić sobie zdjęcia. Zakochani chętnie przystaną w jemiołowym zakątku. Najmłodsi nie przejdą obojętnie obok karuzeli weneckiej, która tym razem stanie w miejscu po Pomniku Wdzięczności.

„Świąteczne kino pod kocykiem”

Ale będą też nowości. Największa niespodzianka szykowana jest na pl. Lotników. Stanie tam hala namiotowa, która wieczorami zamieni się w salę kinową. W repertuarze oczywiście produkcje świąteczne: „Kevin sam w domu”, „Listy do M”, „To właśnie miłość” i wiele innych.

- Na oglądających będą czekały leżaki, koce i ogrzewacze, także nikt podczas seansu nie zmarznie. Wstęp będzie oczywiście bezpłatny – podkreśla Celina Wołosz.

Pod namiotem odbywać będą się również występy artystyczne i warsztaty. W każdy weekend będzie tam się działo coś innego. W pierwszy (15-16 grudnia) dzieci będą stroić choinki i dekorować pierniki. Zaplanowano też wspólne gotowanie świątecznych potraw. Dorośli będą mogli posłuchać rad jak nie przytyć w czasie świąt i co zrobić, żeby nie pokłócić się z rodziną. Drugi weekend (22-23 grudnia) będzie jeszcze bardziej świąteczny. Zaplanowano koncerty kolęd, świąteczne przedstawienia i przekazanie Światła Betlejemskiego mieszkańcom przez harcerzy.

Nie trzeba nigdzie wyjeżdżać

Przez lata w Szczecinie nie było tak dużych jarmarków bożonarodzeniowych i wielu mieszkańców świątecznego klimatu szukało podczas wydarzeń organizowanych np. w Berlinie. Teraz równie ciekawą alternatywę mają na miejscu.

- Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy z roku na rok cieszy się większą popularnością. Widzimy to nie tylko po liczbie odwiedzających osób, ale też po wystawcach, którzy coraz chętniej się do nas zgłaszają. Trzy lata temu było ich 40, dziś jest ich ponad dwa razy więcej – mówi Celina Wołosz. - Już nie trzeba nigdzie jeździć, by szukać świątecznego klimatu. W tym roku też będzie magicznie.

Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy odbędzie się w terminie 14-23.12.2018 r. na trzech szczecińskich placach: w Alei Kwiatowej, na pl. Żołnierza Polskiego i na pl. Lotników. Godziny otwarcia:

• poniedziałek – czwartek, w godz. 12:00 – 20:00

• piątek, sobota, niedziela, w godz. 10:00 – 22:00

Organizatorem jest Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. Sponsorem Jarmarku Bożonarodzeniowego jest Szczecińska Energetyka Cieplna.