Nowa galeria sztuki współczesnej zainauguruje swoją działalność w Szczecinie wystawą „Moje własne Los Alamos”. „Czarny Piotruś” to artystyczna przestrzeń stworzona przez artystę Piotra Ledóchowskiego. Podczas pierwszej wystawy zaprezentowane zostaną jego autorskie instalacje oraz prace uznanych twórców – Marka Rachwalika i Wojciecha Koniuszka. Wernisaż odbędzie się 12 grudnia online, udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Piotr Ledóchowski jest autorem wielu prac z zakresu designu (meble, instalacje artystyczne), wykonuje także rysunki węglem i tuszem. Wraz z artystą-malarzem Wojciechem Koniuszkiem stworzył wielkoformatowe obrazy w publiczno-biurowej przestrzeni Technoparku Pomerania. Jest także autorem kilkunastu artystycznych mebli użytkowych wykonanych z materiałów recyklingowych, które powstały w ramach akcji artystycznej towarzyszącej otwarciu w Szczecinie nowej inwestycji firmy kk-electronic.

Teraz artysta otwiera autorską galerię sztuki „Czarny Piotruś”, w której zaprezentuje swoje najnowsze instalacje.

– Prace Piotra mają dość hedonistyczny charakter. Kojarzyć się mogą z postsurrealistycznym objet trouvé, przesianym z ideą upcyclingu, zamieszaną w pop-artowym sosie z domieszką tęsknoty za oparami atmosfery buntowniczych postaw bitników. Wszystko jednak bez iluzji pruderii niepisanych reguł sztuki. Rzecz buntu jest w końcu na sprzedaż. Artysta tworzy swój dizajn na przekór dominującym obecnie dyktatom dążącym do kategorii ergonomii czy minimalizmu – mówi Stanisław Ruksza, dyrektor Trafostacji Sztuki w Szczecinie.

Oprócz autorskich działań Piotra Ledóchowskiego galeria „Czarny Piotruś” prezentować będzie także prace wybranych artystów sztuki współczesnej. – Do współpracy przy pierwszej wystawie zaprosiłem dwóch znakomitych artystów, których bardzo cenię – Marka Rachwalika i Wojciecha Koniuszka. Nasze prace niejako wzajemnie się uzupełniają, a ich wspólnym pierwiastkiem jest swojego rodzaju bunt wobec zastanej rzeczywistości – mówi Piotr Ledóchowski.

Jak zauważa Stanisław Ruksza, Wojciech Koniuszek w swoich pracach roztacza tęsknoty do erotycznego i wielobarwnego potencjału jazzu, a moce „agrarno-libidalne” wyczuwalne w rysunkach Marka Rachwalika mają swoje źródło w fascynacji muzyką metalową i w bękartowskiej wizji kultury, gloryfikującej wiejską siłę, z jej bezpardonowym, rozpychającym się łokciami wejściem tam, gdzie wejść być może nie należało.

Koordynatorem ekspozycji i współtwórczynią galerii „Czarny Piotruś” jest Monika Krupowicz, właścicielka galerii sztuki Open Gallery w Szczecinie i galerii sztuki Stolarska/Krupowicz Gallery w Warszawie.

– Nowa galeria z pewnością wzbogaci kulturalną ofertę Szczecina, a mieszkańcy miasta będą mogli uczestniczyć w ciekawych i oryginalnych wydarzeniach prezentujących sztukę najnowszą. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tworzeniu tego projektu – mówi Monika Krupowicz.

Uroczyste otwarcie nowej galerii i wystawy „Moje własne Los Alamos” odbędzie się w sobotę, 12 grudnia 2020, o godz. 19.00. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, wernisaż odbędzie się online – otwarcie transmitowane będzie na facebookowym profilu galerii „Czarny Piotruś”: https://tiny.pl/769t6.

Wystawa jest realizowana w ramach Stypendium Twórczego Miasta Szczecina.