Już w ten weekend będziemy świadkami jednego z najbardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych. Mowa oczywiście o „spadających gwiazdach”, do obserwacji których zaprasza szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Maksimum roju Perseidów będzie widoczne już w najbliższą niedzielę, 12 sierpnia. Tego wieczoru szczecińscy fani astronomii zapraszają na wspólne obserwacje do parku Kasprowicza. Miejscem wydarzenia, tak jak w latach poprzednich, będzie Psia Polana w pobliżu Pomnika Czynu Polaków (tutaj: http://bit.ly/2uP299x).

– Lokalizacja, mimo iż w centrum miasta jest nieźle zaciemniona, co w przypadku obserwacji meteorów ma kolosalne znaczenie! – mówi Marcin Biskupski z PTMA i zachęca, by w niedzielę wybrać się na Psią Polanę z kocami, leżakami i dobrym nastrojem. – Jeśli pogoda dopisze, spadek meteoru może być widoczny nawet co minutę! – dodaje.

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną także filmy dotyczące zagadnienia meteorów oraz prowadzone będą miniprelekcje tematyczne. Muzycznie imprezę wypełni Zombie z KanapaTripping (space-ambient).

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca – 24 sierpnia. Związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle – Ziemia dosłownie wlatuje w pozostałości tej komety, co powoduje zjawisko „spadających gwiazd”. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 i 13 sierpnia. Jest również jednym z najbardziej licznych. W dobrych warunkach obserwacyjnych można się ich spodziewać nawet do 100 na godzinę.

Niedzielne obserwacje rozpoczną się o godz. 21:00. Udział jest bezpłatny.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/228001918040418/

Wydarzenie jest finansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.