W Galerii Wzorcowej w KinoTeatrze pod Złotym Leszczem przy ul. Wielkopolskiej 27 (w podwórzu) przez dwa lata swoje projekty zaprezentowało 25 uznanych twórców, wśród nich nie brakowało laureatów prestiżowych nagród. Od piątku, na zakończenie tego projektu, będzie można oglądać instalację „Las”, autorstwa Katarzyny Szeszyckiej.

Inicjatorem i kuratorem Galerii Wzorcowej jest Rafał Bajena, znany szczeciński producent filmowy. Przez ostatnie dwa lata przybliżał on szczecinianom współczesnych twórców. Każdej wystawie towarzyszyły karty z wizerunkami jej autorów, które złożyły się na poczet współczesnych polskich twórców.

-  Jeden z krytyków sztuki mówił mi, że poważne galerie, aby zgromadzić zestaw tak uznanych twórców potrzebują 8 -10 lat. Nam udało się to osiągnąć w 2 lata – podkreślał Rafał Bajena. – Ekspozycje miały charakter incydentalny, jednodniowy. Zależało nam, by zniwelować najsłabsze strony prezentacji współczesnej sztuki. Upowszechniać wizerunki twórców, zapewnić im bliski kontakt z odbiorcami.

Specyficzna formuła Galerii Wzorcowej zachęcała do eksperymentów, działania na nowych polach, odwracania sensu klasycznej działalności artystycznej. W tę koncepcję wpisuje się instalacja Katarzyny Szeszyckiej  - „Las”. Przy ul. Wielkopolskiej 27 będzie można zobaczyć ją od piątku. Ma to być spotkanie z twórcą w niewyjaśnionych okolicznościach. Nie będziemy tam oglądać obrazu, ale wejdziemy do jego środka. A królować tam będą wiszące choinki.

- Pomysł był spontaniczny. Duże znaczenie miało to, że Rafał zapewnia bardzo otwartą formułę i można wejść w tę przestrzeń w bardzo nietypowy sposób – mówi Katarzyna Szeszycka, artystka, malarka, chętnie wykorzystująca różne media i środowiska. - Chciałam, żeby odbiorcy, którzy tutaj przyjdą poczuli się w wyjątkowy sposób i zapamiętali to doświadczenie na długo. Można tutaj poczuć zapach 150 choinek. Ich zawieszanie zajęło nam dwie doby.

Instalacja była już prezentowana w Galerii Wzorcowej w grudniu i spotkała się z dobrym przyjęciem. Dlatego teraz będzie można zobaczyć ją jeszcze raz. Ekspozycja będzie otwarta w piątek 13 stycznia (g. 19-20.30), w sobotę 14 stycznia (g.14-16) i w niedzielę (g.14-16). Na wtorek 17 stycznia zaplanowany jest finisaż oraz spotkanie z artystką (g.19). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Kinoteatr pod Złotym Leszczem | Szczecin | ulica Wielkopolska 27 (w podwórzu)

Prezentacje:

13 stycznia 2017 | piątek | w godzinach 19.00 – 20.30
14 stycznia 2017 | sobota | w godzinach 14.00 – 16.00
15 stycznia 2017 | niedziela | w godzinach 14.00 – 16.00
Wstęp wolny

Finisaż oraz spotkanie z artystką:

17 stycznia 2017 | wtorek | od godziny 19.00
Wstęp wolny

foto: F. Kacalski

foto: F. Kacalski

foto: Galeria Wzorcowa