Na dwóch śródmiejskich podwórkach zaplanowano w ten weekend taneczne imprezy. Będzie można pobujać się do znanych piosenek, ale też poznać tańce korowodowe, bretońskie i w kręgu. Na koniec zaplanowano bezpłatną projekcję filmu „Bobbi Jene” w Hormonie. Wszystko w ramach pierwszych SponTanów, czyli sąsiedzkich potańcówek organizowanych w Międzynarodowy Dzień Tańca.

- Wszyscy doskonale wiedzą, że taniec jest bardzo ważnym czynnikiem w życiu. Niestety często o tym zapominamy. Nie tańczymy, bo brakuje czasu, jesteśmy zmęczeni, trzeba gdzieś wyjść. A tańczyć można wszędzie, nawet na podwórku w najbliższej okolicy. Taniec ma niesamowitą moc integrującą, stąd pomysł na potańcówki sąsiedzkie – tłumaczą Agata Adamowicz i Basia Tereszko ze Stowarzyszenia „Oswajanie sztuki”, pomysłodawczynie i koordynatorki akcji.

Dwie imprezy na dwóch podwórkach
Taneczne spotkania odbędą się w najbliższą niedzielę, 29 kwietnia, w godz. 17.00 – 19.00 na dwóch szczecińskich podwórkach – przy ul. Łokietka 22 (przy siedzibie RO Śródmieście-Zachód) oraz przy al. Wojska Polskiego 38 (podwórko z placem zabaw niedaleko ŚRODKA Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego).

Mieszkańcy będą mogli wspólnie spędzić czas z Domem Tańca Szczecin, przypomnieć sobie lub poznać tańce korowodowe, w kręgu, w parach, czy tańce bretońskie. Zaplanowane są również potańcówki do muzyki retro granej przez dja Tomma i dja Kaina. Nie zabraknie też słodkiego poczęstunku.

Bezpłatna projekcja w Hormonie
Świętowanie Międzynarodowego Dnia Tańca zwieńczy pokaz filmu "Bobbi Jene" w reżyserii Elviry Lind. Ten amerykański dokument pokazuje drogę Bobbi Jene Smith, tancerki o niebanalnym talencie, wizerunku i osobowości. W 2005 roku zdecydowała się wyjechać do Izraela, aby tańczyć pod kierunkiem słynnego tancerza i choreografa Ohada Naharina. Jednak po trwającej ponad dekadę udanej gwiazdorskiej karierze w Batsheva Dance Company – ku zaskoczeniu wszystkich – Smith zdecydowała się opuścić Izrael i mieszkającego tam jej życiowego partnera. Postanowiła wrócić do USA i zawalczyć tam o własną artystyczną niezależność.

Projekcja filmu rozpocznie się o godz. 19.00 w klubie Hormon przy ul. Monte Cassino 6.

Zarówno na potańcówki, jak i pokaz filmu wstęp jest wolny.

Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie sztuki” we współpracy z Radą Osiedla Śródmieście-Zachód, Szczecińskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego, klubem Hormon i samymi mieszkańcami. Potańcówki sąsiedzkie mają być początkiem regularnych spotkań tanecznych na najbardziej aktywnych podwórkach w Szczecinie. Akcja „SponTany” realizowana jest w ramach projektu „miasTOmy – program animacji społecznej na obszarze rewitalizacji”, współfinansowanego przez Gminę Miasto Szczecin w związku z projektem pn. „Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie”.