W sobotnią noc szczecinianie nie spali. Wspólnie zwiedzali, oglądali, podziwiali. Za nami 8. edycja Europejskiej Nocy Muzeów.

Jest to jedyna noc, podczas której w niepowtarzalnej atmosferze można poznawać historię i sztukę. Jak co roku przyciągnęła tłumy zwiedzających. Tylko cztery gmachy samego Muzeum Narodowego odwiedziło rekordowe 24 tys. osób.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się Muzeum Techniki i Komunikacji. Prawie godzinne oczekiwanie w kolejce do wejścia nie odstraszyło przybyłych szczecinian. Główną atrakcją tej nocy był pokaz kolekcji legendarnej „Dany”.Widowisko poprowadziła Ilona Felicjańska.

W Muzeum Narodowym tłumy zwiedzających oglądały m.in. karety Jana III Sobieskiego, mistrzowską kopię statku ratowniczego Halny oraz wystawę poświęconą pamiątkom po Titanicu. Szczęściarzom udało się zdobyć limitowane wejście na wieżę widokową i podziwiać nocną panoramę miasta. Odbyła się również druga zbiórka publiczna, która pomoże wzbogacić muzeum o kolejny eksponat.

Wśród odwiedzających Zamek Książąt Pomorskich największą popularnością cieszył się apartament, w którym gościł Michaił Gorbaczow. Była to jedyna okazja, by zobaczyć w jakich warunkach mieszkał radziecki polityk. Drugim najchętniej oglądanym miejscem była, mieszcząca się w podziemiach Zamku, Sala Czarownic.

Tej nocy drzwi były otwarte nie tylko w muzeach. Można było odwiedzić również m. in.13 Muz, Galerię Henryka Sawki, Akademię Sztuki, Uniwersytet Szczeciński. W sumie w Szczecinie do nocnego maratonu kultury przyłączyło się blisko 40 instytucji.