Za nami 17. Gala Pereł Biznesu, konkursu gospodarczego organizowanego przez redakcję Świat Biznesu. W tym roku nagrody gospodarcze Pomorza Zachodniego zostały przyznane w dwóch kategoriach - Osobowość Biznesu i Wydarzenie Gospodarcze. Kapituła doceniła ochronę środowiska, elektromobilność, a także dynamiczny rozwój branży IT w regionie.

 

Nagrody przyznała kapituła składająca się z zachodniopomorskich naukowców oraz dziennikarzy gospodarczych. Przewodniczącym był prof. Juliusz Engelhardt z Wydziału Ekonomii Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, a wiceprzewodniczącą – prof. Danuta Zawadzka, rektor Politechniki Koszalińskiej.

Osobowość Biznesu 2020

Laureatem w kategorii Osobowość Biznesu 2020 został Grzegorz Bargielski, prezes firmy Geobike MFC – szczecińskiego producenta rowerów elektrycznych oraz Geovelo – dostawcy systemów elektrycznych i tradycyjnych rowerów miejskich. Fanom tenisa znany jest jako pomysłodawca i wieloletni dyrektor turnieju Pekao Szczecin Open.

„Działalność Grzegorza Bargielskiego wpisuje się w trend poprawy jakości życia mieszkańców miast poprzez ochronę środowiska, poprawę komunikacji i elektromobilność. Laureat od wielu lat zaangażowany jest w przedsięwzięcia łączące sport i biznes na Pomorzu Zachodnim” – brzmiało uzasadnienie kapituły.

Wyróżnienia w kategorii Osobowość Biznesu otrzymali: Hanna Mojsiuk – prezes Północnej Izby Gospodarczej; Dyrektor nauk medycznych Samir Zeair – ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Naczyniowej w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie; Katarzyna Opiekulska-Sozańska – dyrektorka zarządzająca i współwłaścicielka firmy LSJ HR Group; Adam Sternal – prezes firmy Sternal International w Szczecinie.

Wydarzenie Gospodarcze 2020

Natomiast nagrodę główną w kategorii Wydarzenie Gospodarcze 2020 otrzymał projekt „Dynamiczny rozwój informatyki na Pomorzu Zachodnim”. Nagrodę odebrał Klaster ICT Pomorze Zachodnie.

„Branża IT na Pomorzu Zachodnim rozwija się niezwykle dynamicznie. Spora część szczecińskich firm pracuje na rzecz globalnych marek, central dużych banków czy koncernów motoryzacyjnych. W Szczecinie powstają innowacyjne pomysły, które są wdrażane w wielu miejscach za granicą, zmieniając życie ludzi na całym świecie” – czytamy w uzasadnieniu. „To u nas powstaje oprogramowanie dla sektora automotive, a firmy tworzą cyfrowe rozwiązania dla takich marek, jak Mercedes czy BMW. Filmy nominowane do Oscarów są montowane na oprogramowaniu współtworzonym przez programistów z naszego miasta”.

Branża ICT zaangażowała się w świadczenie bezpłatnych usług doradczych w ramach projektu „Zapytaj Eksperta-usługi doradcze Klastra IT”. Wspierała zachodniopomorskie biznesy w czasie pandemii. Klaster ICT zrzesza prawie 80 firm zatrudniających ponad 3000 osób.

Wyróżnienie w kategorii Wydarzenie Gospodarcze otrzymali: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście za ofensywę inwestycyjną w portach Szczecina i Świnoujścia; Urząd Wojewódzki w Szczecinie za rozpoczęcie w 2020 roku budowy gazociągu z Norwegii do Polski Baltic Pipe; Netto Polska za przejęcie przez Salling Group biznesu Tesco w Polsce; koszalińska Izba Przemysłowo-Handlowa za organizację giełdy kooperacyjnej on-line Środkowopomorski business mixer.

Nagrody Społecznej Odpowiedzialności Biznesu

Mecenasem Gali była Polska Fundacja Przedsiębiorczości w Szczecinie. Podczas wydarzenie wręczone zostały również nagrody Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w konkursie PFP dla podmiotów, które w ubiegłym roku wyróżniły się w zakresie działalności CSR. Nagrody otrzymali Restauracja PRASAD, IKEA Retail za projekt IKEA Dom Jutra, marka Bosman, Carlsberg.

Polska Fundacja Przedsiębiorczości wręczyła również nagrodę wyróżniającego się start-upa. Otrzymała je Anna Makarewicz MAVA – Wytwórnia Świeżych Lodów – Lody Misia Wojtka.