W lipcu 2022 r. planowane są odbiory techniczne przebudowanego Teatru Letniego, a w sierpniu pierwsze wydarzenia. – Ustawia się już kolejka zainteresowanych. Wielkość amfiteatru jest bardzo atrakcyjna dla wielu agencji koncertowych i impresariatów – mówił Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina, we wtorkowym programie „Studio wSzczecinie.pl”.

 

Przebudowa amfiteatru w Parku Kasprowicza ruszyła w czerwcu 2020 r. Pierwotnie zakładano, że prace budowlane zostaną sfinalizowane na początku 2022 r. Termin zakończenia inwestycji został jednak przesunięty o około pół roku z uwagi na rozszerzenie zakresu kontraktu o montaż scenotechniki.

„Nie chcemy, żeby bilety były drogie, ale muszą one znakomitej części finansować odbywające się tam wydarzenia”

Operatorem i zarządcą Teatru Letniego będzie miejska instytucja kultury – Szczecińska Agencja Artystyczna. Będzie tam organizować zarówno własne wydarzenia, jak i wynajmować obiekt prywatnym firmom eventowym. Ograniczeniem w przygotowywaniu własnych imprez będą cięcia dokonane ostatnio w budżecie miasta.

– Nie będziemy mogli przeznaczyć szczególnie dużych pieniędzy na aktywność związaną z Teatrem Letnim. SAA będzie stała przed zadaniem organizacji samofinansujących się wydarzeń. Nie chcemy, żeby bilety były drogie, ale muszą one w znakomitej części finansować odbywające się tam wydarzenia – tłumaczył prezydent Soska, który w szczecińskim magistracie odpowiada m.in. za sprawy związane z kulturą.

„Stanie się nową ikoną architektoniczną Szczecina”

Koncepcję przebudowy Teatru Letniego przygotowało biuro architektoniczne Flanagan Lawrence z Londynu, które zwyciężyło w 2015 r. w miejskim konkursie. Wykonawcą inwestycji o wartości 33,4 mln zł jest firma Adamietz. Nowym charakterystycznym elementem amfiteatru stanie się oryginalne zadaszenie. Jego konstrukcja jest już gotowa.

– Amfiteatr już w tej chwili wygląda pięknie. Nie mam wątpliwości, że stanie się nową ikoną architektoniczną Szczecina. Będzie również funkcjonalny. Nieco mniejszy, jeśli chodzi o widownię, ze względu na przepisy przeciwpożarowe – mówił prezydent Soska.

Na nowej widowni amfiteatru znajdzie się 2 700 miejsc. Wcześniej było ich około 3 800.