Na dziedzińcu kamienicy przy ul. św. Wojciecha 1 będzie można obejrzeć blisko tysiąc oryginalnych plakatów, zdjęć, ulotek, obwieszczeń, map czy grafik dokumentujących drogę do polskiego Szczecina. To unikalna kolekcja prywatnego „Muzeum polskiego Szczecina”, prowadzonego przez dr. Wojciecha Lizaka w Antykwariacie Wu-eL. Będzie też okazja, by spotkać się z przewodnikami miejskimi i autorami książek o Szczecinie. Pierwsza wystawa – 2 maja.

Obszerna kolekcja po raz pierwszy do zobaczenia w całości

Oryginalne niemieckie i sowieckie plakaty propagandowe, mapa rozmieszczenia sił NKWD w Szczecinie czy pierwsze obwieszczenie prezydenta Piotra Zaremby. To przykład zaledwie kilku z wielu ciekawych dokumentów znajdujących się w zbiorach „Muzeum polskiego Szczecina” przy ul. św. Wojciecha 1. W tym roku po raz pierwszy, z okazji 75. urodzin polskiego Szczecina, będzie można zobaczyć tę obszerną kolekcję w całości.

– Przygotowujemy cykl 7 wystaw – „Muzeum na dziedzińcu”. Mamy za mało miejsca w naszych pomieszczeniach, by na co dzień wyeksponować całą kolekcję, dlatego przeniesiemy się na dziedziniec kamienicy. Stanie tam namiot, w którym jednocześnie będzie mogło przebywać około 200 osób – mówi dr Wojciech Lizak.

W czasie wystaw będzie można zobaczyć np. bogaty zbiór dokumentów z czasów napoleońskich, z rękopisami listów Jana H. Dąbrowskiego czy samego Napoleona, oryginalne mapy czy pamiątki opowiadające o historii żeglarstwa w Szczecinie. Wielkim finałem będzie wystawa „Narodziny polskiego Szczecina”, zaplanowana na 5 lipca, czyli dzień, w którym polska administracja na stałe przejęła zarządzanie miastem.

Spotkania z przewodnikami i autorami

Dodatkową atrakcją dla osób odwiedzających „Muzeum na dziedzińcu” będą stoiska miejskich przewodników i autorów książek o Szczecinie. Spotkamy tam np. Monikę Szymanik, która niedawno wydała album „Kamienica w lesie”, a jej zdjęcia z ulic Szczecina można oglądać na Instagramie. Mieszka właśnie w kamienicy przy ul. św. Wojciecha 1 i wspiera „sąsiedzką” inicjatywę.

– Spotkania z przewodnikami i autorami pozwolą spojrzeć na historię Szczecina pod nieco innym kątem. Takie inicjatywy pozwalają wzmocnić lokalną tożsamość, na czym bardzo mi zależy – podkreśla Monika Szymanik.

Aby obejrzeć wszystkie wystawy trzeba będzie odebrać w Antykwariacie Wu-eL bezpłatny karnet.


Cykl wystaw „Muzeum na dziedzińcu”:

- 2 maja - „Wschodnia granica Polski na przestrzeni wieków: od Rzeczypospolitej szlacheckiej do PRL-u”;

- 9 maja - „Pierwsze boje o Niepodległość: Od Księstwa Warszawskiego do legionów Piłsudskiego”;

- 30 maja - „Port Szczecin-Świnoujście w historii XVI-XX w.”;

- 30 czerwca - „Antypolonizm sowiecki i niemiecki oraz jego rola w destrukcji porządku powersalskiego”;

- 27 czerwca - „Ziemie zachodnie i północne w polskiej kulturze i myśli politycznej”.

- 5 lipca - „Narodziny polskiego Szczecina”;

- 18 lipca - „Z wielkich tradycji polskiego żeglarstwa w Szczecinie”.