13-14 września 2008 podczas I Targów Kultury Szczecina w Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej 1 odbędzie się spotkanie i pokaz prac wybitnego polskiego twórcy. Jest to pierwsza tak bogata wystawa tego artysty w naszym mieście.

Józef Robakowski, bo o nim mowa, łączy wiele form sztuki - wykorzystuje rysunek, fotografię, film i instalacje. Jest również autorem tekstów na temat teorii sztuki oraz krytykiem sztuki. Nie tylko tworzy dzieła, ale także promuje przedsięwzięcia kulturalne, np. organizuje wystawy, pokazy filmów niezależnych, prowadzi prywatną galerię. 

 

Czy maszyny mają coś z człowieka?

W swoich dziełach porusza wiele wątków. Nie ucieka od brutalnych okresów w historii (jego debiut
filmowy wykorzystywał dokumenty z czasów Holocaustu). W swoich pracach skupia się na biologicznej stronie człowieczeństwa, którą zestawia z techniką, mechaniką (np. aparat fotograficzny jako
przedłużenie wzroku, rozszerzenie pola widzenia). Wykorzystuje sztukę konceptualną i konstruktywistyczną.

 

Mocne wrażenia

Wśród prac  pojawi się ,,Gnuśna linia`` - dynamiczna instalacja, działająca jak aparat kinematograficzny. Szczecin pokaże ją po raz pierwszy. ,,Tę świetlistą linię rozsadza przeraźliwy dźwięk. Mamy tu do czynienia z nowym elektrycznym żywiołem, który ma naturę zjawiska psychofizycznego. Ten rodzaj ,,działań artystycznych`` budzi u widzów poczucie trwogi"*.

 

Spotkanie z autorem, na którym opowie o swoich pracach, odbędzie się w sobotę o godzinie 16.30. Dzieła będzie można oglądać do 22.00 w sobotę i niedzielę. 

*http://www.andzelmgallery.pl/biografia.php?cat=2&aid=4