Spacery, wystawy, projekcje filmów, konkursy, wykłady. We wrześniu warto znaleźć chwilę, by skorzystać z licznych wydarzeń przybliżających dzieje Pomorza Zachodniego.

Dziedzictwo kulturowe to nie tylko zabytki, ale również tradycje i zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie. To dzięki niemu wiemy, jak kiedyś wyglądało pieczenie chleba lub jak narysować tradycyjne, regionalne wzory.

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa 2020 pod hasłem „Korowód pokoleń” silnie nawiązują do 75. rocznicy włączenia ziem Pomorza Zachodniego w granice państwa polskiego. Przedstawią historię naszych ziem oraz proces odbudowy po zniszczeniach wojennych i tworzenia swojej nowej, małej ojczyzny. Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa realizują także działania w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku pod nazwą „Moja droga” odwołują się zarówno do dróg prowadzących do zjednoczenia państwa i narodu po 1918, jak i polskich odkrywców i podróżników.

– Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, ze względu na sytuację epidemiologiczną, zapisze się w historii jako wyjątkowo trudny okres działań kulturalnych i edukacyjnych. Jednak wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom, przed uczestnikami wydarzeń otwieramy kolejne drogi do poznania dziedzictwa kultowego naszego kraju – mówi Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Szczecin oferuje sporo interesujących wydarzeń. Już dziś, 11 września, o godz. 15:00 Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na „Zamkowy korowód pokoleń. Spacer z przewodnikiem po zamkowych dziedzińcach”. Wydarzenie poprowadzi przewodnik zamkowy Tomasz Wieczorek. Zbiórka zainteresowanych przy pomniku pary książęcej Bogusława X i Anny Jagiellonki. Z kolei o godz. 16:00 w Sali Literackiej Zamku odbędzie się wykład „Szczecińscy profesorowie II Rzeczypospolitej. Portret pierwszego pokolenia polskich naukowców” (prowadzenie dr Tomasz Ślepowroński), a godzinę później zaplanowano spotkanie „Pionierskie legendy Pomorza Zachodniego” (prowadzenie Mirosław Wacewicz). Na zamkowe wydarzenia w ramach ZDD obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w CIKiT.

Natomiast 26 września pod hasłem „Światowe podróże Stoewerem i Junakiem” w Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie będzie można nie tylko zwiedzić wystawy, ale również wziąć udział w specjalnym wykładzie prowadzonym przez dr. Wojciecha Felińskiego. Do wyboru jest również kilka prelekcji, w tym internetowych, organizowanych przez Muzeum Narodowe w Szczecinie i Archiwum Państwowe w Szczecinie. Podczas spotkań zostaną poruszone kwestie dotyczące m.in. repatriacji dzieci polskich z Niemiec po II wojnie światowej czy pierwszemu pokoleniu polskich naukowców. Będzie również okazja do bliższego poznania sylwetki Heleny Kurcyusz (3 października). Można również spróbować swoich sił w konkursie „Czy wiesz, skąd pochodzi ten cytat?” organizowanym przez Książnicę Pomorską i Biuro Dokumentacji Zabytków. Materiały niezbędne do rozwiązania zadań dostępne są w internecie.

Więcej informacji i szczegółowy program Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2020 można znaleźć na stronie: http://bdz.szczecin.pl/280-powiadomienia/549-zachodniopomorskie-dni-dziedzictwa-korowod-pokolen