Nawet o 150% wzrosły w tym roku opłaty za użytkowanie wieczyste dla niektórych mieszkańców. Część z nich uznała, że to celowe działanie, pozwalające zachować miastu wysokie wpływy z wykupu nieruchomości na własność, mimo wprowadzanych właśnie ustawowo bonifikat. Magistrat odpowiada, że aktualizacja takich opłat jest coroczną koniecznością i nie ma nic wspólnego z nową ustawą o bonifikatach.

Jak tłumaczy Urząd Miasta, aktualizacja opłat za użytkowanie wieczyste jest jednym z obowiązków wynikających z realizacji racjonalnej gospodarki nieruchomościami oraz przestrzegania dyscypliny finansów publicznych. Przeprowadzana jest co roku i nie miała na nią żadnego wpływu przyjęta niedawno ustawa dotycząca przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.

- Tylko część nieruchomości, które zostały objęte aktualizacją opłat za wieczyste użytkowanie została przekształcona na własność – mówi Maria Latkowska, dyrektor Wydziału Zasobu i Obrotu Nieruchomościami. – Aktualizacja dotyczy szerszego niż tylko zabudowanych na cele mieszkaniowe wachlarza nieruchomości tj. m.in. terenów przemysłowych, przeznaczonych na działalność usługową, czy garaże i jest dokonywana niezależnie od zmian w innych ustawach.

Jak wyliczono wyższe stawki?

Tegoroczna aktualizacja dotyczyła 3% nieruchomości w skali miasta, czyli około 10% użytkowników wieczystych w Szczecinie. Objęto nią nieruchomości, których wartość rynkowa miała znacznie odbiegać od aktualnych wartości rynkowych.

- Należy podkreślić również, że procedura dotycząca aktualizacji opłaty rocznej jest długotrwała, co oznacza m.in. że środki na ten cel zabezpieczane są w roku poprzednim, a z początkiem każdego roku przeprowadza się przetarg na sporządzenie przez rzeczoznawców majątkowych operatów szacunkowych, zarówno dla nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasto Szczecin, jak i Skarbu Państwa – dodaje Maria Latkowska. - Następnie weryfikuje nieruchomości, które są przekazywane wyłonionym w drodze przetargu rzeczoznawcom majątkowym, w celu sporządzenia operatów szacunkowych.

Wysokość rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste, poza wartością rynkową nieruchomości, zależy również od wielkości udziału w użytkowaniu wieczystym gruntu, z jakim związane jest posiadane prawo własności lokalu.

- Mieszkańcy nie zgadzający się z wysokością swojej opłaty mogą złożyć wniosek o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej (mniejszej) wysokości do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie w ciągu 30 dni od otrzymania zawiadomienia o zmianie stawki – informuje Sylwia Cyza-Słomska z Urzędu Miasta.

Jakie będą bonifikaty?

Wyższe opłaty za użytkowanie wieczyste przełożą się na wyższą cenę wykupu nieruchomości na własność, którą miasto chce objąć 60-procentową bonifikatą. Zgodnie z zapisami ustawy mogłaby być ona wyższa. Lokalni politycy Prawa i Sprawiedliwości proponowali, by bonifikata wynosiła 98%, czyli tak jak jest w Warszawie. O to samo apeluje Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego w piśmie przesłanym do prezydenta Piotra Krzystka. Magistrat tłumaczy jednak, że nie może sobie na to pozwolić.

- Szczecin jest w trakcie realizacji wielu ważnych dla mieszkańców inwestycji, planowane są kolejne – mówił Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina. – Tak drastyczne uszczuplenie budżetu skutkowałoby znacznym zmniejszeniem możliwości inwestycyjnych miasta, stad decyzja o dopasowaniu bonifikat do tych, które zaproponował w obowiązującej obecnie ustawie rząd na tereny Skarbu Państwa.

Uchwałą o 60-procentowej bonifikacie zajmą się radni, podczas najbliższej sesji Rady Miasta, we wtorek 22 stycznia.