Radni Prawa i Sprawiedliwości w Szczecinie zarzucają przewodniczącej komisji kultury w Radzie Miasta "marksizm kulturowy" i składają wniosek o jej odwołanie. Według Dariusza Mateckiego Edyta Łongiewska-Wijas powinna działać na rzecz kultury, a nie prowadzić do ideologicznych wojen. Radna Koalicji Obywatelskiej odpiera zarzuty i zapowiada, że nie ma zamiaru rezygnować ze swojego stanowiska.

Matka Boża z tęczową aureolą to profanacja? Radny Matecki o obrażaniu uczuć religijnych

Radny Dariusz Matecki już wcześniej na swoich kanałach w mediach społecznościowych zwracał uwagę na lewicową działalność radnej Koalicji Obywatelskiej Edyty Łongiewskiej-Wijas. Polityk PiS uważa, że nie powinna być ona przewodniczącą komisji kultury.

- Kościół katolicki stoi na straży takich wartości jak: prawda, życie, rodzina, dobro. W ostatnich tygodniach dochodziło do licznych profanacji obrazu Matki Bożej przez umieszczanie na nim symboli ruchów LGBT – mówił radny, po czym pokazał zdjęcie radnej Edyty Łongiewskiej-Wijas, która w towarzystwie innych kobiet trzyma budzący emocje obraz.

Powołując się na raport Ordo luris, radny Matecki uznał, że publikacja takich zdjęć może być kwalifikowana jako obraza uczuć religijnych.

- To nie jest pierwszy wybryk Pani Łongiewskiej-Wijas. W marcu 2019 roku nazwała "Cichociemnego" walczącego z Niemcami, a później Sowietami, majora Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" per "wojak", umniejszając tym samym zasługi bohatera, który w walce o wolną Polskę oddał swoje życie. Przewodnicząca komisji kultury nie powinna doprowadzać do "ideologicznych wojen" – mówił dalej radny Matecki.

"Nie zamierzam zrezygnować"

Radna Edyta Łongiewska-Wijas nie chciała szerzej komentować sprawy. Jak zapowiedziała odniesie się do sprawy po południu w osobnym oświadczeniu.

- Od 20 lat pracuję w kulturze, to jest nie tylko praca, ale i pasja. Jestem wykształcona i przygotowana merytorycznie. Nie zamierzam rezygnować ze swojej funkcji – mówiła radna w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl. - Do sprawy profanacji odniosę się później – dodaje.

Najbliższa Sesja Rady Miasta odbędzie się 28 maja.