Szczecinianie mogli zobaczyć historyczne wnętrza, poznać opowieści pełne ciekawostek i obejrzeć odratowany szczeciński magiel z XIX wieku. W minioną niedzielę, 5 lipca, w przedwojennym sklepie mięsnym przy ul. Pocztowej 19 Monika Szymanik oficjalnie otworzyła swoją księgarnio-kawiarnię.

To nowe miejsce na mapie miasta ma jednoczyć lokalną społeczność, odpowiadać na jej potrzeby i zachęcać do spotkań ze szczecińskimi autorami, przewodnikami oraz samymi mieszkańcami.

– Obserwuję bardzo dużą społeczną serdeczność i zainteresowanie – opowiada właścicielka księgarnio-kawiarni Monika Szymanik, autorka instagramowego profilu „Kamienica w lesie” z niebanalnymi zdjęciami Szczecina oraz albumu fotograficznego o tym samym tytule. – Cieszę się ogromnie, że udało nam się stworzyć to miejsce – niestety na razie bez przestrzeni kawiarnianej. Odwiedzili nas dziś m.in.: Pan Michał Lewandowski, który od 1948 roku miał tutaj sklep mięsny oraz Pan Aleksy Pawlak, którego unikatowe publikacje są dostępne w naszej księgarni. Chcę, żeby ta przestrzeń była wspólna i świadczyła o wzmacnianiu lokalnej społeczności. Lampy dobrał pod wystrój tego miejsca Pan Lech Turkowski z jednego z najstarszych warsztatów. Ja jestem absolutnie przeszczęśliwa.

W najbliższej przyszłości pomysłodawczyni Pocztowej 19 planuje zorganizować m.in.: spacer miejski z kamienicami w tle.

Odratowany 150-letni magiel ze Szczecina w przestrzeni wystawienniczej

Do jednego z pomieszczeń przy Pocztowej 19 trafił ważący blisko 400 kg magiel, który został odratowany wspólnymi siłami mieszkańców Szczecina i odrestaurowany przez Stowarzyszenie Denkmal Pomorze.

– Jeszcze do soboty Stowarzyszenie Denkmal Pomorze przygotowywało magiel, który z każdym detalem został pieczołowicie odrestaurowany – kontynuuje Monika Szymanik. – Magiel wygląda tak, jakby miał tutaj być.

Wg szacunków urządzenie mogło powstać w latach 1870-1880. Jego renowacja trwała ok. 7 miesięcy.

– 19 grudnia 2019 r. dostaliśmy informację, że w oficynie przy ul. Wielkopolskiej przeznaczonej do rozbiórki znajduje się jakieś urządzenie – opowiada Wiktor Możdżer ze Stowarzyszenia Denkmal Pomorze. – Pojechałem na miejsce i przecierałem oczy ze zdumienia, kiedy zobaczyłem tabliczkę, że to magiel, który został wyprodukowany w Szczecinie. Z pomocą w renowacji przyszła nam Akademia Morska, która udostępniła pomieszczenie do prac. W międzyczasie pojawiła się przestrzeń na Pocztowej i Monika Szymanik stwierdziła, że to świetny pomysł, żeby ten magiel był właśnie tutaj. Cel był taki, żeby udostępnić go mieszkańcom Szczecina do oglądania. Urządzenie trzeba zobaczyć, bo to świadek 150-letniej historii.

Pocztowa 19 jest otwarta od wtorku do czwartku w godzinach 10:00-18:00. W najbliższym czasie na miejscu ma zacząć działać również kawiarnia.