Poszkodowanych ma być już kilkanaście osób, a jeden z mieszkańców zirytowany całą sytuacją postanowił z własnej kieszeni ufundować nagrodę dla tego, komu uda się schwytać osobę, która niszczy auta. – Ktoś strzela metalowymi kulkami w nasze samochody. Mamy podejrzenia, że to ktoś mieszkający albo przy ul. Łabędziej albo Wszystkich Świętych. Straty są poważne, a stres gigantyczny, bo nie wiemy, czy kiedyś nie strzeli w człowieka – mówią mieszkańcy. – Dziś samochód, jutro dziecko – dodają.


„Ten ktoś ma frajdę ze zniszczeń”

Mieszkańcy osiedla Arkońskie-Niemierzyn przyznają, że sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna i obawiają się o swoje zdrowie.

– Póki co metalowymi kulkami ostrzeliwane są samochody. Mój samochód został trafiony w piątek w godzinach wieczornych. Mówimy o okolicach ul. Łabędziej, nawet podejrzewamy, że to może być któryś mieszkaniec wieżowca. Nie słychać żadnych strzałów, ale widać efekty w postaci zniszczonych samochodów – mówi Pan Bartosz. – Straty są poważne. Sąsiad miał wybitą tylną szybę w samochodzie, w moim aucie uszkodzone są dach i błotnik. Nowy samochód, trzy tysiące przejechanych kilometrów i taka sytuacja, naprawa będzie iść w tysiące złotych – dodaje nasz rozmówca.

Poszkodowanych ma być kilkanaście osób. Inni nasi rozmówcy przyznają, że jest poważna obawa o bezpieczeństwo.

– Straty zawsze bolą, a co jeżeli kiedyś ten człowiek trafi w jakieś dziecko albo jak ktoś będzie w samochodzie, gdy pęknie szyba? To wymaga szybkiej interwencji, bo to na pewno ktoś, kto ma frajdę ze zniszczeń – mówi Pani Anna.

Policja prowadzi czynności. Ekspert: „Problem rozwiązałby osiedlowy monitoring”

Sprawą zajmuje się już Komenda Miejska Policji w Szczecinie.

– Otrzymaliśmy 4 zgłoszenia dotyczące uszkodzenia mienia – mówi Paweł Pankau z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. – Prowadzimy czynności zmierzające do ustalenia, wykrycia i w konsekwencji zatrzymania sprawcy bądź sprawców. Ponadto w tej sprawie funkcjonariusze są w stałym kontakcie z Radą Osiedla. Osoby, które zostały poszkodowane w podobny sposób, prosimy o kontakt z policjantami z Komisariatu Szczecin Nad Odrą – dodaje.

Konflikty sąsiedzkie to coraz częściej przestrzeń działania dla detektywów.

– Takie sytuacje wymagają obserwacji – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw ze Szczecina. – Niszczenie samochodów, wybijanie szyb, podrzucanie odchodów czy listów z pogróżkami to jest coś, co zdarza się bardzo często, a namierzenie sprawców nie jest łatwe. Zwykle okazuje się, że autorem złośliwości jest ktoś z bliskiego otoczenia. Problem rozwiązałby monitoring osiedlowy, ale one wciąż są rzadkością – zauważa.

Osoby mające informacje na temat „strzelca” proszone są o kontakt pod numerem 603 777 653. Mieszkańcy wyznaczyli nagrodę.