Dzierżawcą wyremontowanych budynków przy Jeziorze Szmaragdowym ma zostać Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego – jednostka budżetowa samorządu województwa. Przeniesie tam swoją siedzibę, a także będzie prowadzić działalność edukacyjną z wykorzystaniem bazy noclegowej i poddzierżawi przestrzeń pod gastronomię.

Zarządcą obiektu jest szczeciński ZBiLK. Już jednak w czerwcu pojawiła się informacja, że w trybie bezprzetargowym wydzierżawi zajazd Zespołowi Parków Krajobrazowych. Mówiło się o umowie na 10 lat i czynszu na poziomie 12 tys. zł miesięcznie. Okazuje się jednak, że podpisy wciąż jeszcze nie zostały złożone, trwają ustalenia szczegółów.

– Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego prowadzi działania mające na celu rozpoczęcia swojej działalności w nowej siedzibie po zakończeniu wszelkich formalności. Przewidywany czas to początek 2023 roku, jednakże na chwilę obecną nie możemy potwierdzić tej daty, ponieważ trwają uzgodnienia formalne – informuje Tomasz Maciejewski z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Oferta gastronomiczna również dla spacerowiczów

Najpierw do zajazdu przeprowadzą się pracownicy biurowi ZPKWZ, którzy obecnie mają siedzibę przy ul. Starzyńskiego. Później przyjdzie czas na uruchomienie działalności gastronomicznej. W tym celu poszukiwana będzie zewnętrzna firma, której zostanie poddzierżawiona niezbędna przestrzeń. Na co będą mogli liczyć spacerujący wokół Jeziora Szmaragdowego?

– Szczegóły w zakresie oferty gastronomicznej będą możliwe do określenia po zakończeniu procedury wyboru najemcy. ZPKWZ, co oczywiste, nie przewiduje narzucania ograniczeń w zakresie dostępności obiektu w poszczególne dni tygodnia czy też powiązania godzin otwarcia z godzinami pracy biurowej. Szczegóły oferty zależeć będą zatem od przyszłego ajenta, a także możliwości technicznych obiektu – wyjaśnia Tomasz Maciejewski.

Noclegi dla uczestników zajęć edukacyjnych

W trzecim etapie zapowiadane jest uruchomienie działalności edukacyjnej. Pozostanie ona w gestii Zespołu Parków Krajobrazowych. W Szmaragdzie planowane są np. zajęcia zielonych szkół z zakresu ekologii. Do dyspozycji uczniów przygotowano ok. 40 miejsc noclegowych. Osoby prywatne raczej nie będą mogły wynająć tam pokoju.

– Przewiduje się, że noclegi będą świadczone dla uczestników zajęć edukacyjnych. ZPKWZ przedstawi ofertę edukacyjną skierowaną w głównej mierze do placówek edukacyjnych. Z oferty tej będzie można korzystać po ustaleniu terminu – mówi Tomasz Maciejewski.

Budynki od dawna są gotowe, ale cały czas stoją puste

Przebudowa zajazdu Szmaragd zakończyła się w ostatnich tygodniach 2019 roku. Ze względu jednak na pandemię koronawirusa i konieczność dostosowania obiektu do zmieniających się przepisów przeciwpożarowych, końcowe odbiory przeciągały się. Budynki od dawna są więc gotowe, ale cały czas stoją puste.

W przebudowanym głównym obiekcie zaprojektowano pokoje dwu-, cztero- i sześcioosobowe z łazienkami, a także samoobsługowa kuchnię i jadalnię. Na parterze jest przestrzeń pod wspomnianą wcześniej gastronomię, a także sale ekspozycyjne. W dwóch innych budynkach będą zajęcia edukacyjne. Częścią zagospodarowania terenu są: duża wiata, pergola, murki z siedziskami, ławki, kosze, plansze edukacyjne i stojaki rowerowe.

Remont zajazdu Szmaragd kosztował ok. 10 mln zł. Do 2010 roku działał w nim lokal gastronomiczny i niewielki hotel na 20 miejsc. Później obiekt stał pusty.