Można już wypożyczać książki w nowej, bardzo nowoczesnej szczecińskiej bibliotece. Ten kolejny obiekt w sieci MBP znajduje się w zabytkowym gmachu przy placu Matki Teresy z Kalkuty 8. Przed weekendem odwiedzili go już pierwsi czytelnicy, którzy skorzystali ze zgromadzonych tu zbiorów.

 

– Biblioteki w Szczecinie są potrzebne, ale muszą być nowoczesne, z nowymi funkcjami. To nie mogą być tylko wypożyczalnie książek, ale miejsca wzbogacone o dostęp do nowych technologii. Ta filia niewątpliwie spełnia takie oczekiwania, a poza tym będzie to także miejsce spotkań dla mieszkańców – mówił prezydent Szczecina, Piotr Krzystek, podczas oficjalnego otwarcia obiektu.

Siedziba najnowszej szczecińskiej biblioteki jest budynkiem historycznym, zaprojektowanym w 1884 r. jako budynek szkolny. W okresie powojennym gmach nadal pełnił funkcję szkoły podstawowej, a w latach 80-tych XX w. został zaadaptowany do funkcji bibliotecznych. W latach 2017-2020 Miejska Biblioteka Publiczna ze środków Gminy Miasta Szczecin przeprowadziła kapitalny remont wraz z modernizacją obiektu. Budynek został również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Powierzchnia nowej biblioteki to ponad 1000 m2. W magazynach umieszczonych w podziemiach będzie można przechowywać kilkadziesiąt tysięcy woluminów. Oprócz książek w tradycyjnej, papierowej formie w wypożyczalni są dostępne także audiobooki oraz zbiory audiowizualne (m.in. filmy dvd oraz płyty CD). Powstała również strefa gier, w której przygotowano dla chętnych planszówki. Poza tym filia nr 7 jest jedyną biblioteką w Szczecinie, która została wyposażona w konsole do gier wideo, dostępne w „komnatach” gamingowych. Są też czytelnia (aktualnie z powodu obostrzeń nieczynna) oraz sala kameralna i sala spotkań, w której planowane są spotkania z autorami.

– To znacznie większa przestrzeń niż ta, którą dysponujemy w ProMediach, więc tego typu wydarzenia będą się teraz częściej odbywały w tym miejscu. Na pewno zorganizujemy tutaj trzecią edycję Festiwalu OKOlice Literatury we wrześniu – mówi Krzysztof Lichtblau z MBP.

Do tej pory w tej części miasta filii MBP nie było, a zatem obiekt na pewno przyczyni się do aktywizacji kulturalnej mieszkańców całego rejonu. W programie otwarcia obiektu znalazły się m.in. spotkania z Zofią Stanecką, Elżbietą Cherezińską i Zygmuntem Miłoszewskim (wszystkie w formie online). Szczegóły znaleźć można tutaj