Gmina Gryfino, wspólnie z Polską Grupą Energetyczną i Lasami Państwowymi, planuje rewitalizację unikatowego Krzywego Lasu. Jednym z założeń jest posadzenie nowych sosen, których pnie też będą w charakterystyczny sposób wygięte.

O Krzywym Lesie pisały już media z całego świata, w tym amerykański New York Times czy brytyjskie National Geographic i Daily Mail. Wszystkich fascynuje las złożony z ok. 100 unikatowo ukształtowanych sosen. Pień każdej z nich tuż nad ziemią skręca pod kątem blisko 90 stopni i wygina się szerokim łukiem ku górze.

Sosny najprawdopodobniej posadzono w 1934 r. Wciąż nie ma jednak pewności w jaki sposób zyskały swój wyjątkowy kształt. Najbardziej prawdopodobna hipoteza zakłada, że to efekt celowego działania człowieka. Specjalnie uszkodzono drzewa w młodym wieku, by doprowadzić do ich nienaturalnego rozwoju. Wygięte pnie mogły być później wykorzystywane np. do budowy łodzi, kadzi, mebli czy sprzętów gospodarstwa domowego.

Teraz Krzywy Las ma się powiększyć. Na obszarze zrębu planowane jest założenie nowej plantacji odtwarzającej unikatową formę nasadzeń. Rewitalizacja tego obszaru zakłada również przygotowanie utwardzonych ścieżek ekokompozytowych i wykonanie elementów małej architektury z drewna (np. ławki stylizowane na kształt wygiętych pni Krzywego Lasu). Pojawią się tam też bramy tworzące naturalny tunel, pylony informacyjne, stojaki na rowery oraz kosze na śmieci.

Rewitalizacja Krzywego Lasu jest wspólnym zadaniem Gminy Gryfino, Polskiej Grupy Energetycznej i Lasów Państwowych. PGE (tuż obok Krzywego Lasu jest elektrownia Dolna Odra) przekazała na ten cel Gminie Gryfino darowiznę w wysokości 250 tys. zł.

Zakończenie rewitalizacji Krzywego Lasu planuje się na rok 2022.