Pierwszy etap pracy już się kończy, teraz przyszedł czas na drugi, czyli budowę głównej trybuny. Jednak piłkarze Pogoni najbliższe spotkanie będą mogli rozegrać już na nowej płycie boiska.

 

Choć rok 2020 przyniósł ze sobą problemy z dostawami to według władz miasta, można mówić o sukcesie, ponieważ termin zakończenia prac wyznaczony aktualnie na połowę 2022 roku jest niezagrożony. (Pierwotnie stadion miał być gotowy w marcu 2022.)

– Poprzedni stadion odstawał standardem od norm, które dziś przyjmujemy za te oczekiwane od pierwszoligowych, ekstraklasowych klubów, więc jest to skok jakościowy. Co jest bardzo ważne, zyskujemy świetne Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży. Boisko pod balonem to szansa na prowadzenie treningów także zimą, co wcześniej nie było możliwe, to mocno ograniczało możliwości szkoleniowe klubu – mówi prezydent Piotr Krzystek. – Dziś ta infrastruktura pozwoli na wiele i mam nadzieję, że dzięki temu będziemy mieli jedno z najnowocześniejszych centrów szkoleniowych w Polsce. Nam zależy nie tylko na promocji Szczecina poprzez pierwszą drużynę ekstraklasową, ale także poprzez to, że trafiamy przekazem sportowym do młodzieży, dzieciaków, którzy chcą trenować.

Trybuny południowa i zachodnia sa już gotowe. Na zakończenie budowy pozostałych dwóch trybun – północnej i wschodniej – kibice muszą poczekać do 2022 r.

– W tej chwili przystąpiliśmy do realizacji głównej trybuny, która będzie spełniła wiele funkcji. Będą tam pomieszczenia treningowe, szatnie dla zawodników, biura i sale konferencyjne. Jest to obiekt pięciokondygnacyjny. Teraz realizujemy fundamenty, konstrukcję żelbetową planujemy skończyć w połowie tego roku. Potem będziemy realizować dach, roboty wykończeniowe, instalacje elektryczne i sanitarne – mówi Andrzej Michalski, kierownik budowy z firmy Doraco. – Cały projekt przewiduje ułatwiony dostęp dla osób niepełnosprawnych. Są windy, którymi niepełnosprawni będą mogli dostać się na każdą kondygnację.

Nowy obiekt to również zwiększone możliwości treningowe i zapewnienie całorocznych przygotowań do sezonu.

– Normalnie na żadnym boisku nie moglibyśmy trenować. Dzisiaj mamy płytę podgrzewaną, a w hali są komfortowe warunki, tak że trener może wszystkie cele realizować. Może trenować, kiedy jest ciemno, bo jest oświetlenie. Dzisiaj więc to są zupełnie inne warunki. Myślę, że w niektórych elementach przeskoczyliśmy kluby, które są w zachodniej Europie, bo mamy teraz lepszej jakości sprzęt – komentuje Jarosław Mroczek, prezes zarządu Pogoni Szczecin.

Wykonawcą inwestycji jest spółka STADION SZCZECIN KORPORACJA BUDOWLANA DORACO SP. Z O.O. SP. J. Nadzór nad realizacją inwestycji sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o. Koszt wszystkich prac to 364,4 mln zł. Z budżetu państwa uzyskano łączne dofinansowanie w wysokości 123,5 mln zł – 30 mln zł z Ministerstwa Sportu na Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży oraz 93,5 mln zł wsparcia z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.