Organizacja ślubu i wesela bywa bardzo kosztowna. Najbardziej znaczący wydatek stanowi wynajem sali weselnej, która zalicza się do najdroższych usług ślubno-weselnych. Na koszt wynajęcia lokalu na wesele składają się jednak nie tylko tzw. talerzyk, obsługa kelnerska oraz czas trwania zabawy, ale także korkowe, czyli opłata za wniesienie alkoholu zakupionego poza lokalem. Ile kosztuje korkowe i co warto wiedzieć o tej kontrowersyjnej, dodatkowej opłacie?

Czym jest korkowe i jak jest naliczane?

Korkowe to nic innego, jak dodatkowa opłata, która jest doliczana do ceny wynajmu sali, jeśli nowożeńcy zdecydują się na zakup i podanie w czasie zabawy weselnej alkoholu zakupionego poza obiektem organizującym imprezę. W praktyce opłata ta obejmuje nie tylko "stratę" lokalu za niemożność sprzedania własnego alkoholu, ale także koszty przechowywania, schładzania oraz serwowania napojów alkoholowych zakupionych na zewnątrz. Korkowe jest dość kontrowersyjną kwestią, gdyż nie wszystkie obiekty weselne żądają jego opłacenia, a sama wysokość tego dodatkowego kosztu może znacząco podnieść cenę wynajęcia sali.

Korkowe może być naliczane na różne sposoby. Najpopularniejszą metodą wyliczania jego wysokości należy ustalenie opłaty za każdą butelkę alkoholu, która zostanie zakupiona poza obiektem. W praktyce będziemy więc musieli zapłacić dodatkową kwotę, która będzie tym wyższa, im więcej butelek trunków wysokoprocentowych zostanie przez nas przekazane na zabawę weselną. Nieco korzystniejszą pod względem finansowym opcją jest natomiast korkowe naliczane dla każdej otwartej butelki alkoholu - w tej sytuacji płacimy tylko za alkohol, który został podany podczas zabawy. Niektóre sale weselne podają z góry ustaloną wysokość korkowego, która pozostaje niezmienna bez względu na to, ile alkoholu przekażemy oraz wykorzystamy w takcie zabawy.

Czy wszystkie sale weselne wymagają opłacenia korkowego?

Korkowe jest dość popularną dodatkową opłatą, z którą można się spotkać w wielu lokalach, nie wszystkie sale weselne wymagają jednak jego opłacenia. Korkowe najczęściej jest wymagane w obiektach posiadających własny asortyment alkoholowy na sprzedaż - zakup alkoholu poza lokalem oznacza bowiem dla nich pewne straty, które ma za zadanie w pewnej części pokryć korkowe. W takiej sytuacji warto wcześniej zapoznać się z ofertą lokalu oraz zweryfikować koszt podania jej "własnego" alkoholu - niekiedy może się okazać, że będzie to korzystniejsze pod względem finansowym rozwiązanie niż zakup własnego alkoholu i pokrycie korkowego.

Korkowe może być symboliczną kwotą i wynosić 2 zł za butelkę lub sięgać do nawet 20 zł za każdy trunek zakupiony poza lokalem. Dla własnego bezpieczeństwa warto zawsze upewnić się, czy wybrany przez nas lokal nalicza korkowe, jak to robi oraz poznać jego wysokość. Wszystkie ustne ustalenia warto natomiast zawrzeć w pisemnej umowie, która da nam gwarancję niezmienności ustaleń oraz powie, ile dokładnie wynosi koszt wynajęcia sali weselnej na zabawę. Korkowe bowiem może, aczkolwiek nie zawsze musi, znacząco zwiększyć wydatki na ten cel.

Partnerem artykułu jest portal ślubny Wesele z Klasą oferujący: sale weselne Szczecin - więcej na WeselezKlasa.pl.