Ktoś powiedział, że nie ma co pisać – a więc słowem się posługiwać – jeżeli kogoś to nie zdenerwuje. I chociaż nie jest to moją intencją, nie mam wątpliwości, że tu i tam ktoś zdenerwować się może. Prawda w oczy kole, jak powiada stare przysłowie, a tejże prawdy będziemy dochodzić. Prawdy o gospodarce i o procesach rozwoju – to pierwsze słowa książki „Wędrujący świat” byłego wicepremiera i ministra finansów Grzegorza Kołodki, którą promuje 2 czerwca w Szczecinie.

Promocja

Pierwsze ze spotkań promocyjnych książki odbyło się w siedzibie Rady Wojewódzkiej SLD. Przybył na nie także przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w regionie Dariusz Wieczorek, kandydat SLD do Europarlamentu i przewodniczący partii w Szczecinie Dawid Krystek. Książka pokazuje skomplikowane współzależności we współczesnym świecie, ale w przystępny sposób – mówił były wicepremier. Głównym jej tematem jest upadek ekonomicznej doktryny neoliberalnej. Na naszych oczach kompromituje się neoliberalizm – komentował Kołodko. „Wędrujący świat” zawiera także prognozy ekonomiczne i społeczne.

Nie zabrakło krytyki rządu i agitacji

Promocja książki była także okazją do krytyki obecnych władz. Gdyby rząd właściwie reagował na impulsy wynikające z kryzysu, nie byłoby tak źle, jak jest – ocenił autor. Odniósł się do podanych przez Donalda Tuska statystyk dotyczących wzrostu gospodarczego, twierdząc, że w drugim kwartale w Polsce nie ma już dodatniego wskaźnika wzrostu gospodarczego, a bezrobocie nadal będzie rosło. Były premier skrytykował tzw. pakiet antykryzysowy rządu. Głos zabrał trównież Dariusz Wieczorek, który skrytykował marszałka za najniższe w kraju wykorzystanie środków unijnych oraz brak nakładów na inwestycje w regionie. Kołodko zapytany, kogo wspiera w zbliżających się wyborach, odpowiedział: Wspieram zdrowy rozsądek, postęp i racjonalność. Przekonałem się jako fachowiec, że nikt nie wykazał się większym rozsądkiem i racjonalnością niż formacja SLD-owska.

Kołodko podkreślał, że książka „Wędrujący świat”, którą promuje nie ma charakteru ściśle naukowej rozprawy, a jest naukową beletrystyką o gospodarce, napisaną tak, by wszyscy ją zrozumieli. Jej uzupełnieniem jest portal wedrujacyswiat.pl oraz blog autora, w których można znaleźć uzupełniające dane i statystyki. Jest tłumaczona m.in. na angielski, rosyjski i chiński.

O godz. 12 Grzegorz Kołodko wygłosił wykład dla studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. O 17 spotkanie otwarte z mieszkańcami Szczecina w siedzibie ZUS przy Matejki. Oba spotkania zatytułowano „Dokąd zmierza świat i Polska” .