Na czwartkowej konferencji prasowej Koalicji Obywatelskiej – podobnie jak na ostatnich kobiecych protestach – nie brakowało ostrych sformułowań. Radni postulują, by w najbliższy poniedziałek zwołać nadzwyczajną sesję rady miasta. Tematem miałyby być protesty i wyrażenie solidarności z falą niezadowolenia, jaka przechodzi przez Polskę po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.


Koalicja Obywatelska chce nadzwyczajnej sesji już w poniedziałek

W porządku obrad nadzwyczajnej sesji rady miasta miałby się znaleźć tylko jeden punkt – akt solidarności z mieszkańcami, którzy protestują przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Radni przygotowali dokument, który został przedłożony Prezydentowi Szczecina Piotrowi Krzystkowi. Nadzwyczajna sesja miałaby się odbyć w poniedziałek, 2 listopada.

– Radykalne ograniczenie praw kobiet, jakie następuje na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, zostało wprowadzone 22 października 2020 roku i wzbudziło ogromny sprzeciw. Haniebne jest to, że ten wyrok zapada w czasie pandemii koronawirusa, co powoduje, że część społeczeństwa nie może wyrazić swojego niezadowolenia – mówiła radna Koalicji Obywatelskiej Urszula Pańka.

Ostro zrobiło się, gdy głos zabrała radna Dominika Jackowski: – Solidaryzujemy się z kobietami w walce o ich podmiotowość. Jako kobieta, jako uczestniczka marszy mówię: nie zejdziemy z ulic, dopóki władza nie odda władzy. Nie ma zgody na język, jaki kieruje do nas Prezes Kaczyński. Nie ma zgody, żeby kobiety w Polsce wyzywać od dziwek i od kurwi***, jak powiedział to Ziemkiewicz. Nie ma zgody na to, żeby nawoływano bojówki prawicowe do napadania na nas na ulicach, walczymy o prawo do wyboru!

Matecki do radnych KO: „Niech przeproszą katolików, że muszą wychodzić w czasie pandemii bronić swoich świątyń”

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek zabrał już głos w sprawie protestów kobiet, o czym informowaliśmy na łamach portalu wSzczecinie.pl dzisiaj rano. Plan zwołania nadzwyczajnej sesji skomentował także szef Solidarnej Polski w Szczecinie i radny klubu PiS Dariusz Matecki.

– W jakim celu ma się odbyć ta sesja? W takim, aby prezydent wyjaśnił, czy jest prezydentem wszystkich szczecinian? Czy tylko tych wychodzących dziś na ulice i wznoszących wulgarne hasła i dewastujących przestrzeń miejską? – pyta retorycznie Matecki. – Tylko w ciągu ostatnich dni zdewastowano bazylikę archikatedralną, krzyż misyjny przy kościele rzymskokatolickim pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa czy pomnik św. Jana Pawła II. Liczę, że Pan Prezydent wyjaśni, jak tych miejsc broniła straż miejska. Nie musimy też zwoływać sesji, aby posłowie i radni Platformy Obywatelskiej przeprosili za podjudzanie do wychodzenia z domu w czasie pandemii. Żeby przeprosili za okrzyki m. in.: „WYPIERDALAĆ”, „JEBAĆ…” przy małych dzieciach i młodzieży szkolnej. Niech też przeproszą katolików, że muszą wychodzić w czasie pandemii bronić swoich świątyń – komentuje radny PiS.