Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta najwięcej emocji wzbudziła kwestia uczczenia setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. Radnym Koalicji Obywatelskiej i Bezpartyjnych nie spodobała się treść stanowiska przygotowanego przez Prawo i Sprawiedliwość, a później PiS skrytykował stanowisko przygotowane przez KO i Bezpartyjnych. Przyjęto to drugie, autorstwa posiadającej większość koalicji rządzącej miastem.

Stanowiska dotyczące uczczenia zasłużonych postaci są często okazją do zademonstrowania zgody ponad podziałami, czasem przyjmowane są nawet przez aklamację, czyli bez konieczności głosowania. Na wtorkowej sesji Rady Miasta było zupełnie inaczej. Kwestia symbolicznego uczczenia Jana Pawła II okazała się zarzewiem kłótni i dyskusji dużo gorętszej niż przy debacie nad zmianami w budżecie.

Pierwsze stanowisko

Inicjatywa uhonorowania Jana Pawła II z okazji setnej rocznicy urodzin wyszła ze strony klubu PiS. Radni z tej partii przygotowali treść stanowiska, które miało najpierw zostać wprowadzone do porządku obrad, a później przyjęte przez większość. Okazało się jednak, że już ten pierwszy krok nie był możliwy. Treść nie spodobała się bowiem radnym KO i prezydenckiego klubu Bezpartyjnych. Twierdzili np., że w zbyt dużym stopniu nawiązuje do kwestii religijnych.

– Stanowisko brzmi zbyt rekolekcyjnie. Proponuję, aby zastanowić się nad nim i dopracować jego treść. Sądzę, że nie ma wśród nas osoby, która jest przeciwna uczczeniu Jana Pawła II – mówił Paweł Bartnik, radny KO.

Drugie stanowisko

Proponowano, aby wspólną treść stanowiska w tej sprawie przygotowały wszystkie kluby. Ostatecznie jednak opracowali ją jedynie radni KO i Bezpartyjnych. Nowy tekst był gotowy na koniec sesji. Szybko okazało się jednak, że tym razem nie podoba się on PiS-owi.

– Zarzucaliście nam, że przedstawiliśmy projekt, który nie był dyskutowany. Tymczasem dostaliśmy nowe stanowisko w trakcie sesji, pisane w pośpiechu, z literówkami. To według państwa jest w porządku, natomiast nasze stanowisko, które było przekazane wszystkim wcześniej, nie uzyskało aprobaty – mówiła radna Agnieszka Kurzawa z PiS.

Radnym z klubu PiS nie podobało się np., że w nowej treści stanowiska zabrakło odniesień do nauk Jana Pawła II dotyczących rodziny.

Ostatecznie większość koalicyjna, czyli KO i Bezpartyjni, przyjęli stanowisko o zaproponowanej przez siebie treści. Większość radnych PiS demonstracyjnie nie wzięła udziału w tym głosowaniu.