Kończą się prace przy budowie dwóch kładek dla pieszych i rowerzystów nad torami kolejowymi na Pomorzanach. Właśnie przeprowadzono próby obciążeniowe, a pod koniec sierpnia nowe przejścia mają być udostępnione szczecinianom.

Dłuższa z kładek to jednoprzęsłowy, wolnopodparty stalowy ustrój kratowy o długości 116 metrów. Łączy ul. Budziszyńską z ul. Krzewinkową, zapewniając również zejście (w formie schodów i windy) na ul. Przy Ogrodach. Przebiega zarówno nad torami w kierunku Pomorzan jak i Gumieniec. Wcześniej w tym miejscu była o połowę krótsza kładka, która prowadziła tylko nad torami prowadzącymi do Pomorzan.

- Do tej pory wejście na istniejącą kładkę i przejście w okolicy torowiska było niewygodne i niebezpieczne. Wiele osób skracając sobie drogę przechodzi w niedozwolonych miejscach, narażając swoje zdrowie i życie. Po zrealizowaniu zadania poprawi się bezpieczeństwo i komfort pieszych i rowerzystów – mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM.

Tuż obok zbudowano krótszą kładkę. Łączy ul. Krzewinkową i ul. Zagonową. To dwuprzęsłowa konstrukcja o długości 55 metrów.

Obie kładki przeszły próby obciążeniowe. Po dłuższej z konstrukcji przejechało pięć 17 tonowych samochodów ciężarowych. Przeprowadzono też próby dynamiczne. W ich ramach 10-osobowa grupa synchronicznie podskakiwała, maszerowała i biegała po kładkach. Specjalistyczne aparatury sprawdziły jak w czasie tych prób zachowywały się obie konstrukcje. Obliczenia i analiza pozwolą na sprawdzenie wszystkich parametrów i uzyskanie pozwoleń na użytkowanie.

Wykonawcą prac jest firma Strabag. Ich maksymalna wartość to 9,7 mln zł.