Budynek częściowo został odrestaurowany już jakiś czas temu, ale czekał na odpowiednie zagospodarowanie. Wszystko wskazuje na to, że po 16 latach miejsce to znowu będzie służyć mieszkańcom. Jak mówi portalowi wSzczecinie.pl Piotr Trafny, operator obiektu po dawnym kinie Kosmos, pierwszych wydarzeń należy się spodziewać jesienią.

„Kosmos” ożyje - koncerty, spektakle, kabarety.

Kino Kosmos zakończyło swoją działalność w 2003 roku. Wiadomo było wówczas, że obiekt nie jest w stanie konkurować z sieciowymi multipleksami, które właśnie powstawały w galeriach handlowych. Założenia projektu „Kosmos Art & Business Center” udało się zrealizować połowicznie. Inwestycja zakładała, że przed dawnym budynkiem kina Kosmos, tuż przy samej al. Wojska Polskiego, stanie nowoczesny biurowiec, a zabytkowy obiekt zostanie zrewitalizowany i będzie w nim prowadzona działalność kulturalno-artystyczna. Jednak od 2016 roku w wyremontowanym gmachu nic się nie dzieje. W 2018 roku właściciel obiektu tłumaczył to „brakiem odpowiedniego operatora”. Teraz wreszcie ma się to zmienić.

– Plan jest taki, by kino Kosmos w końcu ożyło, a Szczecin zyskał przestrzeń na koncerty, stand-upy i inne wydarzenia kulturalne – mówi Piotr Trafny ze spółki MKFX. – Jeszcze w tym roku chcemy uruchomić hol kina, w którym będą mogły odbywać się wydarzenia, a w przyszłym roku udostępniona zostanie główna sala kinowa. Scena stanie w miejscu schodów, które niegdyś prowadziły na salę kinową, przygotowany zostanie też bar – dodaje.

Przestrzeń po dawnym kinie Kosmos mogłaby zapełnić lukę na rynku, która powstała po tym jak zamknięto szczeciński loft kultury K4 przy ul. Kolumba oraz na czas remontu wyłączono z użytku Dom Kultury Słowianin.

„Obiekt może działać siedem dni w tygodniu. Możliwe jest również zachowanie funkcji kina”

– Multifunkcjonalność głównej sali umożliwi działanie siedem dni w tygodniu. Tutaj będą się odbywały wydarzenia kabaretowe, przedstawienia oraz koncerty rozmaitych grup muzycznych. Będziemy także przygotowywać konferencje i spotkania. Czy zostanie zachowana funkcja kina? Będzie taka możliwość – mówi Trafny.

Pierwsze wydarzenia w „nowym” Kosmosie odbędą się jesienią. Więcej informacji wraz z datami zostanie zaprezentowanych już wkrótce.

– Sytuacja jest dynamiczna i trudno teraz deklarować konkretne terminy. Adaptacja przestrzeni kina pod działalność kulturalną trwa. Jesienią tego roku chcemy uruchomić hol, a w roku 2020 główną salę kinową – zapowiada nowy operator obiektu. – Planujemy też zaaranżować przestrzeń przed budynkiem – dodaje.

Dawne kino Kosmos zostało odnowione zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. W modernistycznym budynku z 1959 roku szczególnie cenna jest mozaika autorstwa Sławomira Lewińskiego i Emanuela Messera.