Rząd ogłosił wczoraj decyzję o odmrożeniu kultury w reżimie sanitarnym. Oznacza to, że od 12 lutego ponownie będziemy mogli iść do kina, teatru czy opery. We wszystkich tych obiektach zajętych będzie mogła być maksymalne połowa miejsc. Instytucje kultury nieśmiało komentują, kiedy zdecydują się na powrót. Ostrzej wypowiadają się przedstawiciele kin. Zarówno multipleksy, jak i kina kameralne przyznają, że otwarcie w tak dynamicznym trybie jest wielkim problemem.


Kina otwarte na próbę? Helios: „Absurdalna propozycja”

W Szczecinie mamy pięć kin: dwa sieci Helios, jedno Multikino, kino Pionier oraz salę kinową w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Przedstawiciele Heliosa przygotowali oświadczenie, z którego wynika, że przed wielki ekran zaproszą widzów dopiero za kilka tygodni.

„Ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją – nie ma możliwości przeprowadzenia jej, jak powiedział premier, warunkowo na 2 tygodnie. To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin. Otwarcie kin wymaga przede wszystkim przygotowania repertuaru i rozmów z dystrybutorami filmowymi, a następnie promocji wprowadzanych na ekrany tytułów, a na to potrzeba minimum około 4 tygodni”, czytamy w oświadczeniu sieci Helios.

Oznacza to, że kina w Outlet Parku i Centrum Rozrywkowo-Handlowym Kupiec pozostaną zamknięte. Nie wiadomo jeszcze, czy na otwarcie zdecyduje się Multikino. Nieobecna w Szczecinie sieć Cinema City poinformowała, że podobnie jak Helios, na razie nie otworzy swoich kin.

Szczeciński Pionier chce wystartować, ale są wątpliwości. „12 lutego na pewno nie ruszymy”

Kina studyjne również mają trudną decyzję do podjęcia. W rozmowie z portalem wSzczecinie.pl właściciel legendarnego Pioniera przyznał, że pokusa otwarcia jest, ale rozsądek każe przeczekać jeszcze kilka tygodni.

– Spodziewałem się, że może taka decyzja zapaść. 12 lutego na pewno nie ruszymy – mówi Jerzy Miśkiewicz. – Musi być dobry repertuar. Nie chcę puszczać staroci, muszą być dobre tytuły. Zobaczymy, jak to będzie, zastanawiamy się, kiedy możliwe będzie otwarcie. Na początku tygodnia poinformuję o naszych planach – zapowiada.

„Weekend walentynkowy może być czasem dużego obłożenia w hotelach, teatrach i kinach”

Ekonomiści zwracają uwagę, że otwarcie gospodarki w reżimie sanitarnym 12 lutego jest dobrą decyzją. Przedsiębiorcy mocno krytykowali rząd za zamykanie gospodarki przed weekendem. Teraz otwarcie następuje w piątek, 12 lutego, tuż przed weekendem walentynkowym, co będzie sprzyjać zainteresowaniu klientów.

– Cieszymy się, że otwarcie gospodarki nastąpi 12 lutego, a nie 15. Weekend będzie więc czasem, gdzie przedsiębiorcy już zaczną pracować, a weekend walentynkowy może być czasem dużego obłożenia w hotelach, teatrach i kinach. To więc dobra strategiczna decyzja – ocenia Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Będziemy upominać się o gastronomię, fitness oraz eventy. Te branże potrzebują otwarcia w takim samym trybie, jak te, które dzisiaj świętują powrót do relatywnej normalności. Będziemy przygotowywać apel w tej sprawie – zapowiada.