Ogrodnicze nowości, ciekawe odmiany, rarytasy dla kolekcjonerów, rośliny znane i lubiane, do tego ogrodowe meble, dekoracje oraz regionalne przysmaki – to wszystko w sobotę i niedzielę, 15 i 16 września, znajdziemy na Wałach Chrobrego w Szczecinie, gdzie odbędzie się jesienna odsłona Kiermaszu Ogrodniczego „Pamiętajcie o ogrodach”.

Będzie to już 37. edycja imprezy, która za każdym razem przyciąga na Wały Chrobrego tłumy mieszkańców. Na ponad 100 stoiskach szczecinianie znajdą wszystko, co potrzebne do ogrodu, na balkon czy działkę.

Będą oczywiście drzewka i krzewy ozdobne, jak i owocowe, trawy, pnącza ozdobne i jadalne, róże, wrzosy, zioła w doniczkach. Imponująco zapowiada się wybór cebul kwiatowych, dla których jesień to pora sadzenia. W kiermaszowej ofercie znajdziemy swoistych gigantów, czyli osiągające 1,5 m wysokości czosnki ozdobne i pustynniki himalajskie czy dorastające do 2 m lilie drzewiaste, wytwarzające kilkanaście pachnących kwiatów na jednej łodydze! Nie zabraknie też cebul narcyzów, przebiśniegów, krokusów, hiacyntów, żonkili i tulipanów. Te ostatnie będą dostępne w blisko 100 różnych kolorach!

Stoiska jesiennej edycji kiermaszu wypełnią się również wrzosami, zarówno pojedynczymi, jak i tworzącymi wielokolorowe kompozycje, pięknymi hortensjami, licznymi bylinami, winoroślami, najnowszymi odmianami magnolii, klonów palmowych i judaszowców. Będzie można też nabyć bezkolcowe odmiany jeżyn, czereśniowiśnie, bardzo poszukiwane stare odmiany drzew, czarne i żółte maliny, uznawane za najzdrowsze owoce świata – jagody goi, a także borówki amerykańskie i jagody kamczackie. Z pewnością będzie w czym wybierać!

– Tak szeroki wybór zawdzięczać będziemy producentom, którzy przyjadą specjalnie do Szczecina z wielu rejonów Polski. Lubią do nas przyjeżdżać, bo wiedzą, że szczecinianie kochają zieleń i znają się na roślinach, więc specjalnie dla nich starannie przygotowują, selekcjonują towar, aby zadowolić każdego, najbardziej nawet wybrednego klienta – zapowiadają organizatorzy kiermaszu „Pamiętajcie o ogrodach”.

Poza roślinami na stoiskach rozstawionych na górnym tarasie Wałów Chrobrego znajdziemy m.in.: małą architekturę, kosiarki, ceramikę, dekoracje, rękodzieło zarówno do ogrodu, jak i do domu. Odwiedzający będą mieli okazję wzbogacić nie tylko swój ogród czy balkon, ale również spiżarnię. Tak jak przy poprzednich edycjach, kiermaszowi „Pamiętajcie o ogrodach” będzie towarzyszył kiermasz jadła regionalnego „Wałówka z przysmakami”. Stoiska z regionalnymi przysmakami będą rozstawione w ul. Szczerbcowej. Będzie można tu kupić m.in.: miody z najlepszych pasiek, czosnek z ekologicznych upraw, sery z Podhala, Podlasia i Mazur, pieczywo oraz wędliny wytwarzane według tradycyjnych, regionalnych receptur (z Podhala, Podlasia, Kurpiowszczyzny i Litwy), kwas chlebowy, hiszpańskie oliwki, przysmaki z Turcji, węgierskie kołacze i langosze, obwarzanki tomaszowskie, pitne miody, ekologiczne wina owocowe, piwa z minibrowarów.

Kiermasz na Wałach Chrobrego będzie można odwiedzać w sobotę, 15 września, w godz. 09:00 – 18:00 oraz w niedzielę, 16 września, od 09:00 do 17:00.

Wstęp jest bezpłatny.