Pomysł zakładający uruchomienie bezobsługowej wypożyczalni łodzi wiosłowych w Parku Kasprowicza wybrano w głosowaniu w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2016. Do tej pory wciąż jednak trwają ustalenia przy tworzeniu programu funkcjonalno-użytkowego, który będzie podstawą późniejszych prac projektowych. Wszystko wskazuje, że na realizację tej inwestycji trzeba będzie poczekać co najmniej do 2022 r.

Projekt pn. „Pływająca Rusałka – powrót łodzi wiosłowych na jezioro Rusałka” przygotowali studenci Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT. W głosowaniu SBO zajął drugie miejsce w swojej kategorii i został skierowany do realizacji. Od tamtego czasu minęły już ponad cztery lata. Dlatego radny Przemysław Słowik (klub Koalicji Obywatelskiej) dopytywał niedawno w interpelacji do prezydenta, na jakim etapie jest przygotowanie tej inwestycji.

– Zgodnie z informacjami na oficjalnej stronie SBO, od ponad roku trwa etap uzgadniania programu funkcjonalno-użytkowego. Kiedy poznamy ustalenia, a przede wszystkim kiedy na Rusałce pojawią się łodzie dostępne dla mieszkańców? – pytał radny Słowik.

„Konieczne jest przeanalizowanie wielu aspektów” – czyli potrwa to jeszcze długo

Z odpowiedzi Michała Przepiery, zastępcy prezydenta Szczecina, wynika, że cały proces przygotowania tej inwestycji jest mocno skomplikowany i jeszcze daleko do jego końca.

– Gmina Miasto Szczecin nie zakończyła całości procesu uzgadniania opracowanego programu funkcjonalno-użytkowego. Ze względu na budżet przeznaczony na realizację projektu SBO, nałożone prawem ograniczenia możliwości rozbudowy infrastruktury w związku z lokalizacją obiektu w obrębie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego oraz na terenie objętym ochroną konserwatorską, a także złożoność zagadnień związanych z przyszłym funkcjonowaniem obiektu, konieczne jest przeanalizowanie wielu aspektów zagospodarowania terenu oraz rozwiązań dotyczących przyszłego użytkowania obiektu, m.in. pod kątem zapewnienia zaplecza technicznego i komunikacyjnego dla podmiotu obsługującego wypożyczalnię łodzi wiosłowych. Gmina Miasto Szczecin dokłada wszelkich starań aby po wybudowaniu i oddaniu do użytkowania nowej infrastruktury nie pojawiły się okoliczności mogące wpłynąć na ograniczenie funkcjonowania wypożyczalni łodzi wiosłowych – tłumaczył prezydent Przepiera.

Najpierw Teatr Letni

Zatwierdzenie programu funkcjonalno-użytkowego planowane jest w połowie 2021 r. Roboty budowlane mogłyby jednak ruszyć dopiero po zakończeniu startującej właśnie przebudowy Teatru Letniego, czyli najwcześniej w lutym 2022 r.

– Obsługa wypożyczalni łodzi wiosłowych ściśle związana jest z możliwościami stwarzanymi przez przebudowywany Teatr Letni im. Heleny Majdaniec wraz przyległym zagospodarowaniem terenu (od strony wjazdu z ul. Juliusza Słowackiego będzie realizowany dostęp do jeziora służący do wodowania łodzi) – zaznaczył prezydent Przepiera.

Łodzie jak rowery miejskie

W ramach inwestycji planowana jest odpowiednia aranżacja linii brzegowej na odcinku o długości około 300 metrów. Powstanie pomost do cumowania łodzi i altana japońska, obok staną meble miejskie i elementy małej architektury. Łodzie wiosłowe mają być wypożyczane bezobsługowo, a więc podobnie jak rower miejski.