To będzie bardzo pracowity rok dla Centrum Dialogu Przełomy MNS. W 2020 przypadają okrągłe rocznice kilku bardzo ważnych wydarzeń dla Polski, w których uczestniczyli również mieszkańcy Pomorza Zachodniego. Planowane z tych okazji ekspozycje upamiętnią m.in. 40-lecie strajków sierpniowych oraz 50. rocznicę Grudnia '70.

Od mininego piątku w Centrum Dialogu Przełmy można oglądać wystawę „Sybiraków Ziemia Obiecana”, przygotowaną z okazji 80. rocznicy pierwszych wywózek Polaków w głąb ZSRS. To pierwsza z szeregu zapowiadanych na ten rok ekspozycji. W ramach wystawy „Moja Solidarność” (w maju) zostaną zaprezentowane pochodzące z archiwów rodzinnych szczecinian obiekty dotyczące „Solidarności”. Dowiemy się jak przechowywano pamięć o niej po delegalizacji w czasie stanu wojennego.

Zdjęcia z 1945 roku i wojna polsko-bolszewicka

Latem "Przełomy" pokażą ekspozycję „Obcy wśród swoich”, złożoną m.in. ze zdjęć Stefana Cieślaka wykonanych w pierwszych powojennych latach.

– Zobaczymy też pamiątki zebrane przez mieszkańców Szczecina z tego okresu i przygotowywany zostanie pokaz zdjęć ze zbiorów Instytutu Zachodniego w Poznaniu, ukazujących nasze miasto w 1945 roku – mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. – Ta prezentacja wiąże się z 75. rocznicą przejęcia Pomorza Zachodniego przez administrację polską – dodaje.

Kolejny projekt, zatytułowany „Wataha”, będzie muzealną opowieścią o wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku, przygotowaną wspólnie z Wojskowym Biurem Edukacji Publicznej. Będzie można zobaczyć skany zdjęć, dokumentów i plakatów z okresu tych działań militarnych.

Ta wystawa ma być wstrząsem

Trzecia z letnich ekspozycji nosi tytuł „Jedno plemię” i poświęcona ma być „czasowi Solidarności” – momentowi w historii, kiedy Polacy utworzyli ruch społeczny o wielkiej skali i znaczeniu.

– Ta wystawa ma mieć trochę charakter terapeutyczny, wstrząsowy. Bardzo zależy mi na tym, aby przypomnieć ludziom ten czas, kiedy byli jednością – informuje Kuchcińska-Kurcz.

Grudzień '70. W oku cyklonu historii

Na pewno interesujący będzie też ostatni miesiąc tego roku. Na placu Solidarności powstanie wówczas plenerowa ekspozycja „Zło/Przypadek”, poświęcona ludziom Grudnia '70, którym rewolta zmieniła całe życie. To osoby, które bardzo często przypadkiem, stały się bohaterami tych wydarzeń, znajdując się praktycznie w oku cyklonu.

Prawie 40 tysięcy zwiedzających

W ubiegłym roku wystawy na placu Solidarności oraz w samym Centrum Dialogu Przełomy obejrzało 39 362 osoby. Oprócz ekspozycji stałej mogły one zobaczyć m.in.: wystawę „Byłem świadkiem. Jerzy Undro”, „PRL pod lupą przed zmianą”, „Przyjaźń polsko – francuska i niepodległość Polski”, „Kobiety w walce o niepodległość” oraz bardzo ważną plenerową ekspozycję „1989. Próba dialogu”. 

W 2019 roku w "Przełomach" odbyło się 26 różnego rodzaju spotkań, prelekcji i prezentacji. Jednym z najbardziej znaczących wydarzeń była debata „Przeszłość. Koniec czy początek” o Okrągłym Stole, z udziałem świadków historii. Ponad tysiąc osób obejrzało też dwa filmy zrealizowane techniką VR – „MS Piłsudski” oraz „Kartka z powstania”. Ponadto zorganizowano promocje sześciu książek, w tym takich tytułów jak"  „Okrągły stół. Wynegocjowany koniec PRL” Michała Siedziako, „Od Mazowieckiego do Suchockiej” Antoniego Dudka czy „Moja żona tramwajarka. Opowieść o Henryce Krzywonos-Strycharskiej” Krzysztofa Strycharskiego. Prowadzone były także działania edukacyjne, jak np. lekcje wyjazdowe w Berlinie i w byłej fabryce benzyny syntetycznej w Policach.