Żaglowce, wspólna zabawa i mnóstwo atrakcji – tak będzie wyglądał środek wakacji w Szczecinie. Tegoroczna edycja finału the Tall Ships Races będzie różnić się od poprzednich. Wszystko po to, by było bezpieczniej.

Czwarty szczeciński finał regat the Tall Ships Races 2021 już za 6 miesięcy. Obecnie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez odbywających się na terenie Pomorza Zachodniego. W poprzednich edycjach we wszystkich wydarzeniach wzięło udział łącznie ponad 2 mln mieszkańców i turystów.

Tegoroczne regaty rozpoczną się 27 czerwca w litewskiej Kłajpedzie. Pierwszy etap regat zakończy się w Finlandii. Drugi wystartuje z portu w Estonii. Trzeci i ostatni etap wyruszy ze stolicy Wysp Alandzkich i zakończy się w Szczecinie, gdzie żaglowce zacumują i będą gościć w naszym mieście od 31 lipca do 3 sierpnia.

Niezmienne żaglowce i nowy pomysł na organizację

Największymi gwiazdami są żaglowce, które cumując przy Wałach Chrobrego, stanowią niesamowity dodatek do szczecińskiego krajobrazu. Możliwość ich zwiedzania to jedna z najciekawszych atrakcji dostępnych podczas finału regat.

Na pół roku przed finałem wiadomo, że do Szczecina przypłynie 41 jednostek, w tym 5 żaglowców w klasie A: Roald Amundsen z Niemiec, Pogoria oraz Fryderyk Chopin z Polski, Shtandart z Rosji oraz Tre Kronor Af Stockholm ze Szwecji. W naszym mieście pojawi się m.in. 12 jednostek z Polski, 5 z Finlandii, po 4 z Rosji, Estonii i Niemiec. Ale to jeszcze nie koniec, bo zgłoszenia są jeszcze przyjmowane przez dwa miesiące.

W tym roku święto żaglowców odbywać się będzie nie tylko nad Odrą, ale w różnych rejonach miasta. By w jednym miejscu nie gromadził się tłum ludzi, nie będą organizowane masowe koncerty. Na mniejszych scenach bawić nas będą skromniejsze koncerty, warsztaty i animacje.

Okazja zobaczyć regaty „od środka”

Każdy, kto chciałby poznać regaty od środka, ma ku temu wyjątkową szansę. Trwają nabory na oficerów łącznikowych oraz członków Reprezentacji Szczecina w regatach. Niezbędna jest znajomość języków obcych, otwartość, ciekawość świata i chęć podejmowania nowych wyzwań. Oficerem łącznikowym może zostać osoba, która ukończyła 20 lat i chciałaby być swego rodzaju duchowym przewodnikiem przybyłych żeglarzy. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 marca.

Z kolei do udziału w samym wyścigu the Tall Ships Races mogą zgłaszać się wszyscy, którzy ukończyli 15 lat. Poszukiwanych jest 132 reprezentantów, którzy stworzą zgraną załogę na dwóch jednostkach: żaglowcu Pogoria i jachcie Dar Szczecina. Rekrutacja trwa do 7 kwietnia. Więcej informacji o rekrutacjach dostępnych jest na stronie www.tallships.szczecin.eu oraz Facebooku: https://www.facebook.com/SailSzczecin.