Radni zgodzili się na to, by przy ul. Wiosennej na prawobrzeżu Szczecina mogło powstać dzielnicowe centrum usługowe o powierzchni sprzedaży przekraczającej 2000 m2.

Chodzi o teren między ul. Wiosenną, ul. Zimową i torami kolejowymi, tuż za Castoramą. Według wcześniejszych zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zarezerwowany był on na parking dla samochodów ciężarowych. Prywatny właściciel terenu zgłosił się z wnioskiem, by zmienić jego przeznaczenie i pozwolić na budowę dużego centrum handlowo-usługowego.

Podczas wtorkowej sesji radni zezwolili na to i przegłosowali zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Wiosenna – Zimowa”. Głosowanie poprzedziła dyskusja, podczas której przypominano m.in., że 11 miesięcy wcześniej Rada Miasta odrzuciła już podobny projekt dotyczący tego terenu.

- Ta uchwała miała być później przekonsultowana ze środowiskami kupieckimi. Nie została. Decydując o możliwości budowy kolejnej galerii handlowej przykładacie rękę do tego, że pieniądze nie będą wydawane u szczecińskich kupców. Nie należy za każdym razem iść na rękę pojedynczemu kontrahentowi, mieszkańcowi, nie mając na uwadze innych mieszkańców. To uchwała niszcząca handel prywatny na terenie Szczecina – mówił Marek Duklanowski, przewodniczący klubu radnych PiS.

- Pamiętajmy, że właścicielem terenu jest szczeciński przedsiębiorca. Jestem przeciwna obiektom wielkopowierzchniowym, ale jestem wielkim zwolennikiem szczecińskich przedsiębiorców. Z pełną życzliwością podchodzę do inicjatyw szczecinianin inwestujących w Szczecinie. Zwłaszcza, że znam firmę tego pana i wiem, że ona kiedyś zbankrutowała właśnie przez konkurencję dużych zagranicznych sklepów – komentowała Małgorzata Jacyna-Witt (niezależna), która zagłosowała za.

- Ale ten pan i tak pewnie sprzeda ten teren – kontrował Marek Duklanowski.

- To teren przemysłowo-handlowy. Tworzenie czegoś nowego w tym miejscu nie ma moim zdaniem sensu. Jeśli powstanie tam centrum handlowe, będzie tylko dopełnieniem tego, co tam już jest – tłumaczył Mariusz Bagiński, Przewodniczący Rady Miasta z klubu Bezpartyjnych.

Za zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Wiosenna – Zimowa” było 15 radnych (radni z PO i Bezpartyjnych oraz Małgorzata Jacyna-Witt i Henryk Jerzyk), przeciw było 8 (klub radnych PiS i Wojciech Dorżynkiewicz).