Mamy przyznane setki milionów złotych dofinansowania na budowę Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej! – poinformował prezydent Piotr Krzystek na swoim facebookowym profilu.

Chodzi o unijne fundusze przyznane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W poniedziałek o wynikach konkursu na dofinansowanie projektów Kolei Miejskiej poinformował Witold Słowik, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Wśród trzech zwycięskich projektów znalazł się ten dotyczący Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Z unijnych funduszy Szczecin otrzyma 512 mln zł, czyli tyle, o ile wnioskowało Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Całkowity koszt projektu szacowany jest na 741 mln zł.

Szczecińska Kolej Metropolitalna ma być systemem szybkiej kolei miejskiej łączącej Szczecin z Policami, Goleniowem, Stargardem i Gryfinem. W ramach inwestycji odnowiona ma zostać np. infrastruktura na linii w kierunku Polic, która od lat nie jest wykorzystywana do przewozów pasażerskich. Dodatkowo powstanie wiele węzłów przesiadkowych, gdzie obok stacji SKM-ki zlokalizowane będą przystanki komunikacji miejskiej i parkingi.