W najbliższych dniach wprowadzony zostanie buspas na całej długości ul. Arkońskiej. Zastosowanie tego rozwiązania zapowiadano już od dawna.

 

Zmiany obejmą odcinek od pętli tramwajowej „Las Arkoński” do ronda Olszewskiego. Po wewnętrznym pasie jezdni, prowadzącym po torowisku, będą mogły poruszać się tylko tramwaje, autobusy i motocykliści.

Dla samochodów pozostanie zewnętrzny pas, kierowcy będą musieli więc zwalniać przed wyniesionymi przystankami wiedeńskimi, czyli w pobliżu przejść dla pieszych. Taka organizacja ruchu znana jest już ze zmodernizowanego wcześniej fragmentu Arkońskiej.

Ma być bezpieczniej

– Działanie ma na celu wymuszenie na kierowcach przestrzegania dozwolonej prędkości, zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, usprawnienie funkcjonowania komunikacji miejskiej oraz zminimalizowanie punktów kolizyjnych na styku pojazdy komunikacji miejskiej i pojazdy osobowe – informuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta Szczecin ds. inwestycji.

Właśnie nadmierna prędkość bywała na nowym odcinku przyczyną niebezpiecznych sytuacji dla pieszych. Dlatego o zmiany apelowali m.in. rodzice dzieci trenujących w Arkonii (proponowali nawet światła na przejściu przy stadionie).

Buspas miał być wprowadzony już w 2020 r. Ogłoszono nawet przetarg na jego przygotowanie, ale został odwołany ze względu na warunki pogodowe uniemożliwiające wykonanie robót.

Harmonogram wprowadzania zmian

W dniach 11-12 czerwca ustawione zostaną znaki, który będą odsłonięte wraz z wejściem zmian w życie. W poniedziałek, 14 czerwca, rozpocznie się malowanie oznakowania poziomego. Przygotowanie odpowiednich linii ma potrwać około tygodnia.

Wykonawcą prac jest firma Trafficom Sp. z o.o. Nadzór nad realizacją sprawuje Wydział Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Szczecin.