Stan zębów polskich dzieci może budzić niepokój. Badania pokazują, że w kwestii profilaktyki przed próchnicą nasze pociechy plasują się w ogonie Europy. Za taki stan rzeczy odpowiada wciąż niedostateczna wiedza rodziców, którzy zaniedbują pielęgnację ząbków swoich maluchów. Podstawą do zachowania jamy ustnej w zdrowiu jest regularne i sumienne szczotkowanie od najmłodszych lat życia. Nieocenioną pomoc w tym mogą stanowić szczoteczki soniczne.

To prawda – mleczaki prędzej czy później i tak Twojemu dziecku wypadną. Nie oznacza to jednak, że możesz zaniedbać ich pielęgnację. Formująca się od najwcześniejszych lat życia próchnica powoduje bowiem zbyt wczesną utratę zębów mlecznych, w efekcie czego zęby stałe rozwijają się nieprawidłowo. Co więcej, bakterie próchnicze mogą przenosić się na docelowe ząbki malca, powodując ubytki.

Jak dbać o zęby mleczne dziecka?

Na początku Twojemu dziecku nie jest jeszcze potrzebna szczoteczka do zębów. W pierwszej fazie życia, gdy ząbki mleczne się dopiero wyżynają, wystarczy przemywać maluszkowi dziąsła zwilżonym wodą kawałkiem gazy. Wszystkie zęby mleczne pojawiają się u szkraba w okolicy dwunastego miesiąca życia. Właśnie wtedy też warto zakupić dziecku pierwszą szczoteczkę. Najlepiej, by była to szczoteczka manualna z miękkimi włóknami. Dopóki malec nie przyswoi umiejętności samodzielnego mycia ząbków, to do Ciebie należy zadanie pielęgnowania mu jamy ustnej i przyswajania dziecku właściwych nawyków higienicznych.

Kiedy można kupić dziecku szczoteczkę soniczną? Jak ona działa?

Gdy już dziecko nauczy się samodzielnie korzystać z pierwszej szczoteczki manualnej (najczęściej w okolicy trzeciego roku życia), można pomyśleć o zaopatrzeniu maluszka w zaawansowany sprzęt do higieny jamy ustnej. Zaletą szczoteczek elektrycznych względem manualnych jest:

  • wielokrotnie większa szybkość czyszczenia,
  • skuteczniejsze usuwanie z jamy ustnej codziennych osadów,
  • możliwość regulacji prędkości mycia,
  • komfort czyszczenia,
  • wiele ułatwień dla najmłodszych (odmierzacze czasu mycia, aplikacje interaktywne, czujniki siły nacisku),
  • elementy zachęcające do regularnego mycia ząbków (kolorowe rękojeści, odgrywane melodyjki, etc.).

Zdecydowanie najbardziej polecanymi szczoteczkami elektrycznymi dla dzieci są szczoteczki soniczne. Urządzenia te mają przewagę nad pozostałymi szczoteczkami zasilanymi akumulatorowo z uwagi na swoją delikatność. Przegląd popularnych urządzeń znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-szczoteczek-dla-dzieci/ Ich działanie jest oparte o wytwarzanie wysokiej częstotliwości fal dźwiękowych, które wprawiają głowicę czyszczącą szczoteczki w wibracje. Za ich sprawą z pasty i śliny powstają tak zwane „mikrobąbelki”, które potrafią subtelnie i bezpiecznie obmywać z bakterii nawet przestrzenie międzyzębowe.

Wybór najlepszej szczoteczki sonicznej dla dziecka

Szczoteczki soniczne w wersjach dla dzieci ma w swoim asortymencie większość liczących się producentów tego rodzaju urządzeń. Istnieje kilka kluczowych parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę, poszukując szczoteczki sonicznej dla swojego malca. Dzięki nim, szczotkowanie ząbków jest nie tylko skuteczne, ale stanowi dla najmłodszych także doskonałą zabawę:

  • szybkość działania – dorośli zazwyczaj poszukują dla siebie szczoteczek działających jak najszybciej. W przypadku dzieci absolutnie wystarczające są szczoteczki pracujące z prędkością do 20 000 ruchów na minutę;
  • sposób zasilania – dziecięce szczoteczki mogą być zasilane akumulatorowo bądź bateryjnie. Jeśli chcesz, by Twój malec korzystał z urządzenia przez dłuższy czas, zdecydowanie praktyczniejsze jest zakupienie mu szczoteczki z akumulatorem. Do takiego sprzętu nie trzeba dokupować regularnie baterii, co z czasem bywa po prostu uciążliwe;
  • pojemność akumulatora – jak już zdecydujesz się zaopatrzyć malucha w model z akumulatorem, upewnij się, jak długo sprzęt jest w stanie pracować na jednym naładowaniu. Czym dłużej, tym lepiej;
  • tryby pracy – urządzenie, które ma służyć dziecku przez długi czas, powinno oferować przynajmniej dwa takie tryby: delikatniejszy, przeznaczony dla najmłodszych, oraz intensywniejszy - dla dzieci starszych;
  • dodatkowe udogodnienia – dobrze, gdyby szczoteczka ułatwiała Twojemu maluchowi dbanie o higienę jamy ustnej. Niektóre modele mają zainstalowane sygnalizatory czasu mycia zębów, czujniki siły nacisku czy też moduły Bluetooth, które umożliwiają sparowanie pracy szczoteczki z aplikacją na smartfon. Warto zwracać na takie elementy uwagę, ponieważ stanowią nieocenioną pomoc dla dzieci, a także zachęcają maluchy do regularnego sięgania po szczoteczkę.