To najbardziej wyczekiwane wydarzenie tego lata w Szczecinie. Już w najbliższy weekend niebo nad miastem ponownie rozświetlą miliony kolorowych sztucznych ogni. Przed nami Pyromagic, największy festiwal fajerwerków w Polsce! Oto, dlaczego w drugi weekend sierpnia nie może Was zabraknąć nad Odrą!

Widowisko w niepowtarzalnej scenerii w samym środku Szczecina

To już 11. edycja imprezy, która za każdym razem przyciąga na Wały Chrobrego tłumy mieszkańców i turystów. W tym roku Międzynarodowy Festiwal Ogni Sztucznych Pyromagic 2018 odbędzie się w dniach 10 i 11 sierpnia. Podczas dwóch wieczorów swoje pirotechniczne możliwości zaprezentują firmy z Anglii, Rumunii i Filipin. Festiwal zwieńczy pozakonkursowy pokaz w wykonaniu gospodarza imprezy – firmy Surex z Bielska-Białej.

Szczeciński Pyromagic to widowisko, którego nie można przegapić! Nigdzie indziej w kraju nie zobaczymy tak efektownych pokazów w samym środku miasta i w tak niepowtarzalnej scenerii! W piątkowy i sobotni wieczór w niebo wystrzeli kilka ton masy pirotechnicznej. Pokazom towarzyszyć będzie muzyka. W tym roku choreografie będą tworzone do takich utworów jak: „Marsz Turecki” Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Levels” Aviciiego, „Hey Mama” Davida Guetty czy „Thunderstruck” AC/DC.

Pierwszego dnia zaprezentują się pirotechnicy z Rumunii i Filipin – pokazy zaplanowano odpowiednio o godz. 22:20 oraz 23:00. W sobotę zobaczymy wybuchowe widowisko w wykonaniu Anglików. To o 22:20. Z kolei tuż po ogłoszeniu wyników konkursu, o godz. 23:15, na fajerwerkowe show zaprasza rodzima firma Surex.

Koncerty gwiazd z Polski i zagranicy

Na największym w Polsce festiwalu sztucznych ogni nie zabraknie też dobrej muzyki. Wszystko w ramach kolejnej odsłony imprezy Szczecin Music Live. Ze sceny u stóp Wałów Chrobrego popłynie energetyzująca mieszanka folku, muzyki tanecznej i elektroniki, którą zaserwują wybitni przedstawiciele tych gatunków.

Pierwszego dnia festiwalu zagra m.in. dj Krzaku aka Selecta Arbusto – artysta obecny od ponad 20 lat na polskiej scenie reggea i etno, współtwórca Zjednoczenia SoundSystem oraz stołecznego kolektywu Warsaw Jungle Massiv. W piątkowy wieczór przed szczecińską publicznością zaprezentuje się również Adam Strug. Jesienią ubiegłego roku artysta wydał czwartą autorską płytę zatytułowaną „Leśny Bożek”, na której słychać fascynacje polską muzyką tradycyjną i melodyką Bliskiego Wschodu. Materiał z tego właśnie krążka w najbliższy weekend zabrzmi w urokliwej scenerii Wałów Chrobrego.

W sobotę scenę opanują artyści z zagranicy. Tego wieczoru wystąpi niemiecki zespół [dunkelbunt]. To niezwykle barwna i taneczna formacja łącząca w swoich utworach bałkańskie beaty z electro swingiem, hip-hopowe groovy z sunshine reggae i bluegrass z Bollywood. Zespół założył znany niemiecki producent Ulf Lindemann (dj Urban Turban), zaliczany do pionierów electro swingu, balkan beatu i global bassu. Podczas Szczecin Music Live artysta ten zaprezentuje się także w solowym secie.

Zmagania twardzieli z całego świata

Poza wybuchową rywalizacją na niebie widowiskowo zapowiadają się również zawody Firefighter Combat Challenge, w których zmierzą się „najtwardsi” strażacy z Europy i Stanów Zjednoczonych. Będzie co podziwiać! Zawodnicy w pełnym rynsztunku (tj. hełmie, rękawicach, specjalnym kombinezonie) będą musieli m.in.: wnieść 19-kilogramowy wąż strażacki na szczyt 12-metrowej wieży, przeciągnąć (idąc tyłem) manekina o wadze 79 kg na odległość 30 m, za pomocą wielkiego młota przesunąć na odległość 1,5 metra metalową sztabę o wadze 72,5 kg czy z wężem wypełnionym wodą pokonać slalom na dystansie 40 m i przebiec dystans 30 m. Najlepsi zadania te potrafią wykonać w zaledwie 1,5 minuty!

Zmagania strażaków będzie można obserwować na ul. Jana z Kolna zarówno w piątek, jak i sobotę. 10 sierpnia w godz. 10:00-20:00 zaplanowano starty indywidualne, z kolei dzień później w godz. 10:00-18:00 odbędą się starty sztafetowe.

Najmłodsi widzowie będą mogli spróbować swoich sił w bliźniaczo podobnych konkurencjach. Na specjalnie przygotowanych torach dzieci będą miały okazję zmierzyć się nadmuchiwanym zamkiem-wspinalnią, ciężarem przesuwanym młotem, slalomem, nawodnionym wężem strażackim oraz manekinem. Na młodych zawodników będą czekały też prawdziwe strażackie ubrania. W poprzednich latach już samo przymierzenie hełmu i munduru stanowiło dla dzieci nie lada gratkę. Na miejscu na odwiedzających będą też czekały atrakcje dodatkowe, w tym: mobilna ścianka wspinaczkowa, symulator dachowania, pokazy udzielania pierwszej pomocy, prezentacje samochodów pożarniczych.

Święto kolorów

Szczecińskie bulwary to jedna z najmodniejszych atrakcji tego lata w Polsce. To właśnie na nich drugiego dnia festiwalu Pyromagic odbędzie się kolejna edycja „Splash of Colors”, imprezy łączącej niepowtarzalne indyjskie święto kolorów z zabawą przy najlepszej muzyce. W programie: wyrzuty proszków holi co pół godziny, live acts, pokazy tańca, konkursy z nagrodami, kolorowe armatki. Święto kolorów odbędzie się na Łasztowni. Początek w sobotę o godz. 16:00, koniec o godz. 19:00.

Wyścigi na Odrze

Uwielbianemu przez szczecinian festiwalowi sztucznych ogni towarzyszą także pełnomorskie regaty żeglarskie Baltic Polonez Cup Race. To najtrudniejsza impreza w rejonie Bałtyku, w której uczestniczą najlepsi żeglarze samotnicy oraz załogi dwuosobowe z Polski i zagranicy. Żeglarze rywalizują na trzech różnych dystansach – najkrótszy rozgrywany jest w rejonie szczecińskiej mariny. Ścigające się na Odrze załogi będzie można obserwować w sobotę, 11 sierpnia, od godz. 12:00. W następnych dniach zawody przeniosą się do Świnoujścia.

Widowiskowe akrobacje na wodzie

Międzynarodowemu Festiwalowi Ogni Sztucznych Pyromagic już po raz trzeci towarzyszyć będzie impreza Water Show Szczecin. Przez całą sobotę odwiedzający szczecińskie nabrzeża będą mogli podziwiać wodne akrobacje w wykonaniu najlepszych zawodników z Polski i świata. W programie imprezy znalazły się m.in.: pokazy latania nad wodą na flyboardach i wakeboardach, akrobacje na skuterach wodnych czy „skoki na bombę” z wysokości 6 metrów. Water Show zwieńczy wieczorna parada zwycięzców w strojach ledowych wzbogacona o efekty pirotechniczne. Water Show Szczecin wystartuje o godz. 15:00 i zakończy się około 22:00.

Patronem wydarzenia jest Miasto Szczecin, a organizatorami: Szczecińska Agencja Artystyczna i Żegluga Szczecińska.

Więcej informacji: www.fajerwerki.szczecin.eu