11-metrowy model samolotu prezydenta USA, wielka strefa Star Wars, figury gwiazd sportu w skali 1:1, makiety kolejowe, grające instrumenty, ludzkie narządy, interaktywna mapa Europy. Wszystko zbudowane z klocków LEGO. M.in. takie „eksponaty” będzie można oglądać na największej w Polsce wystawie budowli z klocków LEGO. Ekspozycja będzie dostępna w Szczecinie od najbliższej soboty, 25 sierpnia.

Największa w Polsce wystawa budowli z klocków LEGO ponownie odwiedza Szczecin. Tym razem ekspozycja będzie prezentowana w wielkim namiocie (1500 m kw. powierzchni), który stanął tuż przy Netto Arenie. Budowle z klocków będzie można oglądać od 25 sierpnia do 21 października 2018.

Jak zapowiadają organizatorzy, wystawa jest całkiem nowa i znajdzie się na niej ponad 100 premierowych budowli.

Hasło przewodnie nowej ekspozycji brzmi „Inwazja gigantów”. „Jedne modele są gigantyczne ze względu na wielkość (największa budowla ma 11 metrów długości i pochłonęła milion klocków), natomiast inne są gigantyczne w znaczeniu symbolicznym. Na wystawie prezentujemy bowiem wykonane w skali 1:1 figury znanych postaci ze świata sportu, nauki, kultury, filmu i bajek - czyli „gigantów” w swojej dziedzinie” - czytamy w informacji prasowej.

Jak zapowiadają twórcy wystawy, jedną z jej największych atrakcji ma być zbudowana z klocków LEGO para polskich gwiazd – Roberta i Ani Lewandowskich. „Robert tym razem nie został przedstawiony w stroju piłkarskim, lecz w eleganckim garniturze, gdy towarzyszy żonie podczas przyjęcia sylwestrowego. Niewątpliwą gratką dla wszystkich szczecinian będzie z kolei figura Kamila Grosickiego, reprezentanta Polski i wychowanka szczecińskiej Pogoni” - czytamy w zapowiedzi wystawy.

Zajmująca 1,5 tys. m kwadratowych ekspozycja została podzielona na 12 stref tematycznych. Jej najbardziej spektakularne elementy to:

1. Największy na świecie samolot wykonany z miliona klocków Lego

Składający się z miliona klocków model Boeinga 747 - samolotu specjalnie przygotowanego do międzynarodowych podróży Prezydenta USA, jest wykonany w skali 1:7, ma prawie 11 metrów długości, niemal 10 metrów rozpiętości skrzydeł i blisko 3 metry wysokości. Zwiedzający będą mogli zajrzeć do środka samolotu i podejrzeć zbudowane z klocków sceny historyczne z udziałem najważniejszych osób w Stanach Zjednoczonych. Ponadto będzie można zobaczyć multimedialną prezentację przedstawiającą najciekawsze informacje dotyczące prezydenckiego samolotu oraz scenki rozgrywające się na jego pokładzie.

2. Wielka Strefa Star Wars®

W specjalnej strefie Star Wars® fani Gwiezdnych Wojen znajdą ponad 100 modeli związanych z najsłynniejszą na świecie sagą. Star Wars® District to bogata kolekcja autorskich eksponatów przedstawiających najbardziej znane statki, sceny, postaci, bronie, bazy oraz bitwy z tej kultowej serii.

3. Human Body - nietypowa lekcja biologii

Fascynujące modele ukazujące budowę układów i narządów wewnętrznych człowieka, pozwolą najmłodszym na zdobycie wiadomości na temat funkcjonowania organizmu, a starszym na sprawdzenie wiedzy na temat anatomii i fizjologii. Naukę ułatwią i uprzyjemnią eksponaty wykonane z klocków Lego. Będzie okazja zobaczyć precyzyjnie zbudowane podstawowe narządy człowieka, takie jak: mózg i serce, jak również układ oddechowy, pokarmowy i kostny.

4. Interaktywna Mapa Europy

Wykonana w całości z klocków interaktywna, ogromna mapa Europy pokazuje granice państw, ich stolice, flagi, a także księstwa europejskie. Zwiedzający będą mogli poszerzyć wiedzę dotyczącą najważniejszych organizacji europejskich.

5. Aleja Gwiazd Sportu

Aleja Gwiazd Sportu to projekt, w którym największa w Polsce wystawa budowli z klocków Lego prezentuje sylwetki wybitnych sportowców, stawiając ich jako wzór do naśladowania dla dzieci i młodzieży. Robert Lewandowski, Agnieszka Radwańska, Marcin Gortat, Tomasz Gollob, Rafał Sonik, Kamil Grosicki oraz Adam Nawałka są przedstawicielami świata sportu zbudowanymi w skali 1:1 w całości z klocków Lego.

6. Galeon Neptun

Wykonana z klocków rekonstrukcja najdroższego na tamte czasy rekwizytu filmowego, galeonu Neptun, stworzonego do filmu Romana Polańskiego - „Piraci”. Model ma 170 cm długości i 130 cm wysokości. Ciekawostką jest fakt, że do utrzymania konstrukcji masztów zużyto ponad 300 metrów linek imitujących wanty żaglowca.

7. EREBOR – Samotna Góra

Erebor jest jednym z głównych miejsc akcji Hobbita, dawną siedzibą krasnoludów, głównym celem wyprawy bohaterów książki. Makieta o wysokości 205 cm pochłonęła 120 tys. klocków i rok pracy budowniczego.

8. Instrumenty muzyczne

Makieta edukacyjna przedstawiająca popularne instrumenty muzyczne, takie jak: gitara, trąbka, perkusja, akordeon i skrzypce. Zwiedzający będą mieli okazję nie tylko zobaczyć instrumenty wykonane z tego nietypowego budulca, ale także posłuchać każdego z nich.

9. Szybkie koleje europejskie

Niezapomnianych wrażeń dostarczą zapewne makiety kolejowe z jeżdżącymi pociągami, a przede wszystkim mierząca 10 m makieta ze znanymi europejskimi dworcami (Warszawa Centralna, Gare du Nord i Berliner Hauptbahnhof) oraz autorskimi modelami znanych pociągów (Pendolino, TGV, ICE).

10. Ważne sceny historyczne – nietypowa lekcja historii

Stan Wojenny: makiety przedstawiające codzienność stanu wojennego z wszechobecnymi kolejkami w sklepach, charakterystycznymi obwieszczeniami na murach i scenografią wnętrza mieszkania z tamtego okresu.

Pierwszy krok człowieka na Księżycu: makieta przedstawiająca scenę "małego kroku dla człowieka, ale wielkiego skoku dla ludzkości", czyli finału misji Apollo.

Zburzenie Muru Berlińskiego: scena przedstawiająca zburzenie słynnego muru wybudowanego w czasie zimnej wojny pomiędzy Berlinem Zachodnim a Berlinem Wschodnim.

11. Strefa bajek

Na najmłodszych czeka wspaniała, niezwykle kolorowa i radosna strefa bajek. Zobaczymy w niej m.in. wioskę smerfów wraz z ich wrogiem Gargamelem, zaczarowaną krainę księżniczek, stadion z Harrego Pottera i wiele innych. Na pamiątkę będzie można zrobić sobie zdjęcie z figurami inspirowanymi postaciami superbohaterów i wykonanymi w skali 1:1: Kapitanem America™, Thorem™ oraz ponad 2,5 metrowym Hulkiem™.

Wystawie budowli z klocków LEGO towarzyszy Fun Park, w którym odwiedzający będą mogli sami pobawić się klockami. Znajdziemy tu m.in.: strefę Duplo, stoliki do zabawy klockami Lego, przestrzeń do tworzenia konstrukcji z ogromnych klocków oraz inne atrakcje. Będzie można „rysować” i „pisać” klockami, a zbudowane z klocków samochody będą mogły zjeżdżać z pochylni lub skakać na dedykowanych skoczniach. Ponadto wytrzymałość budowli będzie można sprawdzić na platformie wibracyjnej Super Shaker.

Wstęp na wystawę jest płatny. Bilety można kupić w kasie tuż przed wejściem oraz online na www.wystawaklockow.pl.

Cennik:

poniedziałek-piątek:

BILET PORANNY 10:00 – 15:00 16 zł / osoba;

BILET POPOŁUDNIOWY 15:00 – 18:00 19 zł / osoba;

BILET 2+2 i więcej (min. 4 osoby, w tym max. 2 osoby dorosłe) 15:00 – 18:00 16 zł / osoba;

BILET WIECZORNY 18:00 – 19:30 14 zł / osoba;

sobota, niedziela i święta:

BILET WEEKENDOWY 10:00 - 19:00 19 zł / osoba;

BILET 2+2 i więcej (min. 4 osoby, w tym max. 2 osoby dorosłe) 10:00 – 19:00 16 zł / osoba;