Lekka konstrukcja z charakterystycznymi „trąbkami” skierowanymi w dwie strony. To elektroniczna syrena alarmowa stojąca na dachu budynku dawnego Domu Handlowego Posejdon. 1 sierpnia o godzinie 17 zawyje, podobnie jak kilkadziesiąt podobnych, których dźwięk upamiętni 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Łącznie w Szczecinie jest około 100 syren alarmowych. 59 z nich jest częścią Radiowego Systemu Włączania Syren RSWS-2000 Większość to tradycyjne syreny elektryczne, ale są też cztery elektroniczne. Właśnie takie urządzenie stoi na dachu Posejdona.

Mieliśmy okazję przyjrzeć się jej z bliska. Po budynku dawnego domu handlowego oprowadził nas Mieszko Czarnecki, leasing manager Posejdona. Teraz przedwojenny gmach Ufa Palast jest częścią placu budowy. Za dwa lata w kwartale przy Bramie Portowej gotowy będzie nowoczesny kompleks biurowo-konferencyjno-hotelowy z dwoma hotelami sieci Marriott (Courtyard i Moxy). Wiele się zmieni, ale syrena alarmowa na pewno zostanie na swoim miejscu. A mimo prac budowlanych urządzenie działa również teraz.

- Syreny w mieście zarządzane są przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Szczecin. Włączanie syren RSWS-2000 odbywa się drogą radiową. Generalnie emitują dźwięk o tej samej głośności. Syreny elektroniczne mają moc 800-1600W – informuje Dariusz Sadowski z Centrum Informacji Miasta.

Syreny zamontowane są na dachach budynków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej i na terenach zakładów pracy. Możemy dostrzec je m.in. na budynku PCK przy pl. Szarych Szeregów, czy tuż przy pl. Grunwaldzkim (na budynku przy ul. Papieża Jana Pawła II – od strony pl. Lotników). Dwie syreny elektryczne znajdują się na gmachu Urzędu Miasta.

We wtorek 1 sierpnia o godzinie 17 wszystkie syreny ożyją, by upamiętnić 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Przechodnie na ulicach na ich dźwięk przystaną, by oddać cześć poległym.

Jak jednak odróżnić sygnał służący upamiętnieniu wydarzeń od alarmu? Zdarza się, że mieszkańcy słysząc syreny zastanawiają się, czy to jakaś rocznica, o której zapomnieli, czy jednak dzieje się coś niepokojącego.

- Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Miasta z dnia 7.01.2013r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach fakt uruchomienia syren z okazji ćwiczeń rocznic treningów jest podawany do publicznej wiadomości z 24h wyprzedzeniem poprzez lokalne media. Przyjęto zasadę że w takich sytuacjach sygnał emitowany jest przez 1 min, zaś sytuacji zagrożenia sygnał trwa 3 min – tłumaczy Dariusz Sadowski.

 

Szczegóły dotyczące rodzajów sygnałów alarmowych i wskazówki, jak zachowywać się w przypadku alarmu można znaleźć w poradniku przygotowanym dla mieszkańców przez miasto.

http://bip.um.szczecin.pl/files/6A449DDA3C3B461FAF890573A8462705/PORADNIK%20OBRONY%20CYWILNEJ%202014.pdf