W ramach ubiegłorocznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zdecydowano o potrzebie wzniesienia w Szczecinie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Teraz magistrat przedstawił trzy lokalizacje w których mógłby stanąć, wszystkie w osi ul. Piłsudskiego. Od poniedziałku rozpoczną się konsultacje społeczne, w których swoje zdanie na ten temat będzie mógł wyrazić każdy mieszkaniec.

Wskazane przez miasto lokalizacje to:

- pl. Szarych Szeregów, w miejscu, w którym stoi teraz popiersie marszałka;

- pl. Rodła, w miejscu, w pobliżu którego zlikwidowano stare budy handlowe, przed pawilonem m.in. z apteką;

- skraj Parku Żeromskiego, na wysokości gmachu PZU.

- Wszystkie lokalizacje łączy to, że umieszczone są w osi ul. Piłsudskiego. Zależało nam na zachowaniu pod tym względem spójności. Każde z miejsc ma jednak różną charakterystyką i inny kontekst przestrzenny – mówi Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina.

Trzy proponowane lokalizacje

Na pl. Szarych Szeregów pomnik stanąłby w miejscu, w którym dziś eksponowane jest popiersie marszałka Piłsudskiego.

- Obecny pomnik ma bardziej kameralną formę. Ma charakter parkowy, stoi na tle zielonej ściany. Naszym zdaniem nie do końca odpowiada randze tej postaci. Nowe upamiętnienie będzie miało bardziej monumentalną formę rzeźbiarską – tłumaczy Michał Dębowski, miejski konserwator zabytków.

Przy pl. Rodła wskazano plac, w pobliżu którego jeszcze niedawno stały brzydkie budy handlowe. Wybranie tej lokalizacji dałoby szansę na rewitalizację tego miejsca.

- Jest to taka biała plama czy czarna dziura w tkance śródmieścia, która wymaga uporządkowania. Pomysł wzniesienia pomnika w tym miejscu mógłby być argumentem, żeby tę przestrzeń uporządkować i ją odpowiednio wyeksponować – mówi Dębowski.

W Parku Żeromskiego pomnik marszałka Piłsudskiego mógłby stanąć na wysokości gmachu PZU. W osi zlokalizowanego tam przejścia dla pieszych.

- Byłby dobrze osadzony w układzie kompozycyjnym parku. Przybrałby formę rzeźby parkowej w otoczeniu zieleni – wyjaśnia Dębowski.

Jak będzie wyglądał?

Na razie jeszcze nie wiadomo jaką formę przybierze pomnik. Ta przedstawiona na wizualizacjach jest tylko poglądowa. O tym jak będzie wyglądała rzeźba marszałka, zdecyduje konkurs plastyczny (będzie też dotyczył zagospodarowania terenu wokół pomnika), który miasto ogłosi wspólnie m.in. z Akademią Sztuki. Jego rozstrzygnięcie planowane jest wstępnie późną jesienią tego roku. Dopiero po wyborze lokalizacji i formy pomnika będzie można precyzyjnie oszacować koszty jego wzniesienia.

- Sam wybór, czy będzie to np. kompozycja marszałka wspartego na szabli, czy siedzącego na koniu, będzie determinował koszt. Dlatego nie umieściliśmy na razie żadnych kwot w rozstrzygnięciach budżetowych miasta. W miarę krystalizacji lokalizacji i formuły pomnika będziemy przesądzali o takich konkretnych zapisach – tłumaczy prezydent Wacinkiewicz.

Każdy może wskazać najlepsze miejsce

Wcześniej jednak odbędą się miesięczne konsultacje społeczne. Startują w poniedziałek 25 lutego i potrwają do 26 marca. W ich ramach zaplanowane są dwa otwarte spotkania z mieszkańcami. Będzie można też wyrazić swoje zdanie wypełniając formularz elektroniczny w internecie lub tradycyjny w gmachu Urzędu Miasta i jego filii na Prawobrzeżu. Szczegółowe informacje (oraz formularze do wypełnienia) pojawią się w poniedziałek na stronie konsultuj.szczecin.pl.

- Bardzo zachęcamy, żeby mieszkańcy przyszli na spotkania. Dyskusja daje nam możliwości poznania różnych punktów widzenia, ale też przekazania informacji i odpowiedzi na wszystkie pytania – mówi Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego.

Dokładne podsumowanie wyników konsultacji z preferowaną przez mieszkańców lokalizacją otrzymają radni. To oni, najprawdopodobniej podczas sesji w kwietniu, zadecydują, w którym miejscu zostanie wzniesiony pomnik.

Kiedy odsłonięcie?

Później przyjdzie czas na wspomniany już konkurs plastyczny, a następnie wykonanie monumentu. Prace rzeźbiarskie mogą potrwać nawet rok, więc przedstawiciele magistratu nie chcą na razie mówić kiedy pomnik powinien stanąć w wybranym miejscu. Nieoficjalnie wspomina się, że mógłby on zostać odsłonięty 15 sierpnia 2020 r. W dniu Święta Wojska Polskiego, w rocznicę Cudu nad Wisłą, czyli triumfu wojsk marszałka Piłsudskiego w Bitwie Warszawskiej z bolszewikami.