W nowym reżimie sanitarnym od jutra ponownie czynne będą galerie handlowe. Najemcy zostali zobowiązani do jeszcze uważniejszego przestrzegania zasad higieny. Menadżerowie i właściciele obiektów handlowych nie ukrywają, że decyzja rządu to dla nich „kamień z serca”, bo grudzień to miesiąc, w którym sklepy generują ok. 40% swojego rocznego obrotu.


„Branża odetchnęła z ulgą”

Przedstawiciele galerii handlowych zapewniają, że w ich obiektach zachowany będzie najwyższy reżim sanitarny i zakupy w nich będą bezpieczne mimo szalejącej pandemii koronawirusa. Limity w liczbie klientów obowiązywać będą zarówno w całych obiektach, jak i poszczególnych sklepach. W CHR Galaxy jednocześnie będzie mogło przebywać 3800 osób.

– Jesteśmy gotowi do otwarcia w sobotę, choć prace w poszczególnych sklepach będą pewnie trwać do późnych godzin nocnych. Wszyscy nasi najemcy wracają do działania poza gastronomią, która będzie działać na wynos oraz poza częścią rozrywkową, której otwarcie jest regulowane przez osobne rozporządzenia – tłumaczy Joanna Dybowska, kierownik marketingu w CHR Galaxy. – Przed nami najintensywniejszy czas działania w roku, czyli grudzień. Otwarcie sklepów to więc dobra decyzja, bo spodziewamy się dużej liczby klientów. Branża odetchnęła z ulgą.

Wiadomo już, że co najmniej do końca roku nieczynne będzie Multikino w Szczecinie. Taka decyzja sieci została ogłoszona na stronie internetowej operatora.

W handlu duża niepewność. Albo będzie tłum klientów, albo puste sklepy

Wielkie przygotowania trwają również w szczecińskiej Galerii Kaskada. Jak mówi dyrektor obiektu Norbert Fijałkowski, najemcy od kilku dni szykują swoje witryny, sprzątają oraz dezynfekują powierzchnie. Wszystko po to, by w sobotę być gotowym na przyjęcie klientów.

– Tak właściwie, to trudno powiedzieć, jak to będzie. Mamy blisko do świąt, przed nami black weekend, może być dużo ludzi i jesteśmy na to gotowi, ale może być też tak jak po ostatnim lockdownie, że tłumów nie będzie. Większość sklepów będzie czynna. Gastronomia niezmiennie wydaje posiłki na wynos i nieczynna pozostaje siłownia – zaznacza Fijałkowski.

W Kaskadzie jednocześnie będzie mogło przebywać 3000 osób. Liczba odwiedzających kontrolowana będzie na bieżąco.

– Szykujemy niespodziankę. W sobotę uruchomiona zostanie iluminacja świąteczna, zarówno w galerii, jak i na zewnątrz – dodaje Fijałkowski.

Do otwarcia szykują się także inne galerie handlowe w Szczecinie. Jeżeli Sejm na najbliższym posiedzeniu przyjmie rządową propozycję dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu, to zakupy będziemy mogli zrobić zarówno 6, 13, jak i 20 grudnia.