Co dzieje się w Sądzie Najwyższym i jaki ma to wpływ na sprawy frankowiczów, jak przygotować się do sprawy sądowej, które banki proponują ugody i co jest w nich zawarte – na te i wiele innych pytań odpowie mecenas Sylwester Kasprzewski podczas spotkania dedykowanego kredytobiorcom uwikłanym w umowy związane z obcą walutą.

Frankowicze pokładali wszelkie nadzieje w zebraniu Sądu Najwyższego, które odbyło się 2 września. Wówczas miano wydać uchwałę w sprawach kredytów “frankowych”. Niestety, po raz kolejny uchwała nie została podjęta, a postępowanie w tej sprawie zostało zawieszone.

Kredytobiorcy wygrywają z bankami

“Na szczęście pomimo braku uchwały, kredytobiorcy wygrywają z bankami, zaś orzeczeń jest coraz więcej” - podkreśla Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu.

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu od wielu lat broni interesów kredytobiorców. “Od ponad roku jako ruch społeczny (od września 2015 już jako oficjalnie zarejestrowane stowarzyszenie) walczymy o bezpieczeństwo i lepsze jutro klientów polskich banków, osób pokrzywdzonych bankowym bezprawiem” - tłumaczą.

Z danych posiadanych przez Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu wynika, że ponad 90 proc. wyroków w ostatnich czterech kwartałach miało korzystne rozstrzygnięcie w sprawach kredytów frankowych. Jedynie kilka procent orzeczeń kończy się dla kredytobiorców niekorzystnie. “Wyraźnie widać zmianę proporcji do okresu sprzed wydania wyroku przez TSUE w sprawie państwa Dziubak w 2019 r.” - podkreśla Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu.

Unieważnienie lub “odfrankowienie” umowy

Wśród korzystnych rozstrzygnięć większość kończy się unieważnieniem umowy. Dodatkowo spora część sprowadza się do tzw. “odfrankowienia” umowy.

Jeżeli sąd stwierdza nieważność umowy, to uznaje, że nigdy nie została skutecznie zawarta. Wówczas bankowi należy zwrócić wypłacony w złotówkach kapitał, a ten zwraca kredytobiorcy kwoty zapłacone w trakcie spłaty kredytu, jak np. prowizje, raty, opłaty dodatkowe.

Natomiast “odfrankowienie” umowy to zamiana w zwykły kredyt złotówkowy. Oprocentowanie jest za to takie, jak przy kredycie CHF. W tym przypadku frankowicze mają do czynienia z podejściem hybrydowym, tj. połączeniem kredytu PLN i oprocentowania kredytu CHF.

“Odfrankowienie następuje z mocą wsteczną od dnia zawarcia umowy, co powoduje, że posiadamy pokaźną nadpłatę, którą bank ma obowiązek zwrócić” - tłumaczy Stop Bankowemu Bezprawiu. “Ponadto w przyszłości raty kredytowe i całe saldo ulegną obniżeniu, nierzadko o ponad 50 proc. w stosunku do aktualnego stanu, dzięki czemu kredyt będzie dla nas dużo tańszy”.

Warto dodać, że zdarzają się również niekorzystne rozstrzygnięcia. Dotyczą one przede wszystkim sytuacji, kiedy kredytobiorca nie posiada statusu konsumenta lub negocjował kurs walutowy do przeliczenia pomiędzy CHF i PLN.

“Można także trafić na sędziego, którego pogląd prawny na sprawę odbiega od przygniatającej większości korzystnych wyroków. W takiej sytuacji przepisy przewidują możliwość wniesienia apelacji od takiego wyroku” - tłumaczy Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu.

Spotkanie dla walczących "frankowiczów”

Wciąż jest jednak wielu frankowiczów, którzy nie wiedzą, jak walczyć w sprawie swoich kredytów. Konkretne informacje będą mogli uzyskać na specjalnym spotkaniu, które odbędzie się już 23 września o godz. 18 w Zachodniopomorskim Stowarzyszeniu Rozwoju Gospodarczego w Szczecinie przy ul. Kolumba 86.

Czwartkowe spotkanie poprowadzi radca prawny Sylwester Kasprzewski z Kancelarii Radców Prawnych “Gryf”, który jest członkiem Forum Prawników Finansowych skupiających radców prawnych i adwokatów z całej Polski. Mecenas Kasprzewski ma na swoim koncie kilkadziesiąt wygranych w sprawach tzw. kredytów “frankowych”.

Mecenas Kasprzewski poruszy najczęściej pojawiające się zagadnienia, będące podsumowaniem pytań pojawiających się od kredytobiorców. Przedstawione zostaną również konkrety w sprawach toczących się w Szczecinie, Koszalinie czy Gorzowie Wielkopolskim. Zainteresowani będą mogli zadawać pytania. Istnieje również możliwość uzyskania analizy umowy kredytowej z oceną szans wygranej z bankiem.

Spotkanie przeznaczone jest dla kredytobiorców uwikłanych w umowy kredytowe związane z walutą CHF/EUR/USD/JPY/. Wstęp wolny.