Do tej pory najsłynniejszym Senegalczykiem mieszkającym w Polsce był Mamadou Diouf, muzyk, który współpracował m.in. z Voo Voo, a także pedagog i pisarz. Po premierze filmu „Jestem z Doumga”, to może się zmienić. Ten dokument o innym, ciekawym człowieku z tego kraju – Amadou Sy, pokazany został wczoraj, podczas otwarcia Szczecin Film Festival.

Nagrodzona w Monako

Reżyserką filmu jest Małgorzata Frymus. Dziennikarka Polskiego Radia Szczecin ma już na koncie inny dokument, który powstawał na Czarnym Kontynencie - "Wielką Zieloną Ścianę: Afryka Afryce" z 2015 roku (wyróżniony na festiwalu w Monako nagrodą Angel Peace Award). „Jestem z Doumga” także zrealizowała wraz z Łukaszem Nyksem (odpowiedzialnym za zdjęcia i montaż).

Kandydat na prezydenta

To film o Senegalczyku, Amadou Sy, który urodził się w 1958 r. w Senegalu, a pod koniec lat 70. rozpoczął studia w Polsce. Od 1991 r. ma polskie obywatelstwo, a w Stargardzie mieszka od 1993 r. (był radnym miejskim i startował też w wyborach na prezydenta). Z zawodu jest geologiem. Zna kilka języków, w tym francuski i angielski (których uczył Polaków). Obecnie pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. Szczecińska ekipa sfilmowała jego wizytę w rodzinnych stronach w Afryce, ale zdjęcia powstawały także w Szczecinie i Stargardzie, w którym Amadou Sy mieszka z żoną i dziećmi.

Jestem dobrym Polakiem

Ceremonia otwarcia SEFF odbyła się w Studiu S1 Polskiego Radia Szczecin. Podczas wieczoru, który poprowadził Konrad Wojtyła, twórcy dokumentu opowiedzieli o jego powstawaniu. Na sali obecny był też sam bohater obrazu, który przekazał słowa uznania realizatorom. Stwierdził, że efekt ich pracy pozytywnie go zaskoczył. Dodał, że uważa, że jest dobrym Polakiem, bo jest dobrym...Senegalczykiem.

- Z Afryki przywiozłem wartości, które tu także kultywuję - dodał.

W filmie widzimy go jak opowiada o zwyczajach w swojej wiosce, o swoich rodzicach oraz o tym jak zrobił karierę w Polsce i o małżeństwie, które nazywa "wesołym i szczęśliwym".

Co jeszcze na festiwalu?

Czerwcowa edycja festiwalu to wiele bezpłatnych wydarzeń w różnych miejscach miasta. To m.in. cztery bloki konkursowe, pierwszym jest przegląd Zachodniopomorskich Shortów (już dziś w Szczecińskim Inkubatorze Kultury). 14 czerwca nastąpią pokazy POP SEFF, czyli konkursu klipów nadesłanych z całego świata, które komentować będzie Agata Trafalska – producentka i autorka tekstów. Tę sekcję zakończy występ debiutantów - zespołu Kolory (14 czerwca, godz. 20.00, Akademia Sztuki). 16 czerwca w Technoparku Pomerania odbędą się projekcje konkursu TELEFON ART (ze specjalnym udziałem Filipa Springera). Oprócz pokazów konkursowych przygotowano też specjalny program dla młodszych kinomanów w ramach SEFF MINI. Od wczoraj w dziesięciu blokach w galerii Tworzę się (w gmachu 13 Muz) oraz Szczecińskim Inkubatorze Kultury, organizowane są pokazy animacji i zajęcia z bajkoterapii dla najmłodszych (obowiązują zapisy, koszt 8 zł).

Szczegółowy program festiwalu znajdziecie w naszym kalendarzu wydarzeń.