Już 14 sierpnia odbędzie się druga edycja festiwalu "Szczecin Iluminacje". Na wyjątkowy spacer po rozświetlonym Szczecinie organizatorzy zapraszają o 21:00. Na trasie projektu pojawią się nie tylko obiekty, które na co dzień zachwycają swoją iluminacją, ale też nowe aranżacje. Tegorocznym motywem przewodnim festiwalu będzie przyroda. W kilku punktach miasta pojawią się świetlne ekspozycje nawiązujące do natury.

Na trasie świetlnego szlaku znajdą się chociażby dziedziniec Muzeum Narodowego, plac Orła Białego, Aleja Kwiatowa czy Wyspa Grodzka, gdzie o godz. 21.00 odbędzie się koncert Michała Martyniuka. Jest on jednym z najbardziej obiecujących polskich pianistów i kompozytorów jazzowych. W strefie żeglarskiej, po zakończeniu festiwalu, odbędzie się też after party.

Uczestnicy nocnego spaceru będą mogli m.in. zagrać w retro gry na deskach szczecińskiej mariny. O pełnych godzinach odbywać się będą specjalne pokazy świetlne na szczecińskich dźwigozaurach.

Spacer świetlnym szlakiem można odbyć indywidualnie. Pomoże w tym specjalna mapka z opisem oraz lokalizacją podświetlonych miejsc oraz rozmieszczeniem dodatkowych atrakcji. Można ją pobrać pod adresem: https://bit.ly/ILUMINACJE

Odkryj świetlne aranżacje:

Aleja Kwiatowa: godz. 21.00 – 1.00

W tej części miasta będzie można zobaczyć wielkoformatowe obiekty, które swoim kształtem, zielonym oświetleniem oraz muzyką w tle stworzą niesamowity klimat. Tej aranżacji towarzyszyć będą efekty szumiących liści, a pojęcie „miejskiej dżungli” na chwilę nabierze dosłownego znaczenia.

Dziedziniec Muzeum Narodowego przy Placu Żołnierza Polskiego: godz. 21.00 – 1.00

Aranżacja dziedzińca będzie przede wszystkim w klimacie wody i deszczu. Dzięki podświetlonej konstrukcji i specjalnym efektom dźwiękowym będzie można poczuć się jak w czasie wiosennych opadów, z tą różnicą, że parasole nie będą tu potrzebne.

Plac Orła Białego: godz. 21.00 – 1.00

Tej nocy na placu Orła Białego będzie tak zielono, jak jeszcze nigdy. Wszystko za sprawą wiązki światła w barwach Floating Garden oraz ścianki ze światłem w 3D. To idealna sceneria do wyjątkowych zdjęć. Będąc na placu Orła Białego uwagę należy skupić też na budynku Akademii Sztuki. W pewnym momencie, każdy, nie tylko spostrzegawczy, zauważy, że zacznie on nieco „falować”.

Filharmonia Szczecińska: godz. 21.00 – 1.00

Śmiało można powiedzieć, że to najbardziej oświetlony budynek w Szczecinie. Nie można przejść obok niego obojętnie. Na co dzień świeci się na biało, a z okazji wyjątkowych okoliczności zmienia kolory adekwatnie do wydarzenia. Dlatego szczecińskiej Filharmonii nie mogło zabraknąć podczas Iluminacji Szczecin. Jak będzie wyglądała tym razem? Odpowiedź poznamy już 14 sierpnia.

Trasa Zamkowa: pokazy: godz. 22:00, 23:00, 00:00, 1:00

Podczas Iluminacji Szczecin ta główna arteria miasta zostanie dodatkowo oświetlona, co da niecodzienny efekt. Tym razem wiązka światła zostanie wypuszczona w niebo. Jaki będzie kolor i efekt końcowy? Warto przyjść i przekonać się.

Dźwigozaury: pokazy: godz. 22:00, 23:00, 00:00, 1:00

Myślisz, że podświetlone Dźwigozaury to nic nowego? Nic bardziej mylnego. Podczas tego wydarzenia iluminacja świetlna tych symboli miasta połączy się ze światłem Trasy Zamkowej. Pokaz odbywać się będzie o pełnych godzinach i zostanie skierowany w stronę Wałów Chrobrego.

NorthEast Marina godz. 21.00 – 1.00

Na drewnianym tarasie szczecińskiej mariny będzie można … zagrać w retro gry. Do dyspozycji chętnych będzie, niektórym dobrze znany z dzieciństwa, Pegasus. Świetlnym zmaganiom towarzyszyć będzie też świetlna strefa chill z kolorowymi kostkami do siedzenia. Całość urozmaici muzyka szantowa.

Wyspa Grodzka, start koncertu: 21:00

Czyż to nie idealne miejsce, by zwieńczyć spacer szlakiem szczecińskich iluminacji i trochę odpocząć? W świetlnym klimacie pomogą jednak pozostać iluminacyjne drinki, a całość uświetni koncert Michała Martyniuka feat. YaniKa, jednego z najbardziej obiecujących polskich pianistów i kompozytorów jazzowych, pochodzącego ze Szczecina. Po koncercie kolejna odsłona cyklu Elektroniczny Szczecin na Wyspie Grodzkiej. Obok utalentowanych DJ-ów związanych z lokalną sceną klubową, nie zabraknie również gościa specjalnego! W tej roli wystąpi nasz „towar” eksportowy duet catz n dogz.

Iluminacje Szczecin z przewodnikiem?

A może zamiast indywidualnego spaceru masz ochotę na wycieczkę z doświadczoną kadrą, która naświetli historię architektonicznych perełek? Przewodnicy wyruszą w dwóch turach. Pierwszą o godz. 21.00 poprowadzi Joanna Olszowska, a drugą o godz. 22.00 Tomasz Wieczorek. Oba spacery rozpoczną się na placu Solidarności, a ich uczestnicy przejdą do głównych punktów wydarzenia. Wycieczki zakończą się przy dźwigozaurach. Czas trwania każdej z nich to nieco ponad dwie godziny. W każdym ze spacerów może wziąć dział maksymalnie 30 osób. Bilety w cenie 15 złotych można nabyć w Centrum Informacji Turystycznej na placu Żołnierza Polskiego 20.

Sponsorem wydarzenia jest Szczecińska Energetyka Cieplna