O godzinie 7:00 otwarte zostały komisje wyborcze. Na listach znajdziemy nazwiska jedenastu kandydatów. Głosowanie odbywa się z zachowaniem reżimu sanitarnego, co oznacza, że w lokalach wyborczych może przebywać ograniczona liczba osób. W niektórych miejscach Szczecina przed lokalami tworzą się kolejki, stąd dzisiaj nie warto zostawiać głosowania na ostatnią chwilę.

Wszystko, co powinniście wiedzieć o głosowaniu

Na terenie Szczecina zlokalizowanych jest 207 komisji wyborczych. W dniu wyborów prezydenckich są one czynne od godziny 7:00 do 21:00, o ile nie dojdzie do złamania ciszy wyborczej i przedłużenia głosowania. Na karcie do głosowania znajdziemy nazwiska jedenastu kandydatów w kolejności alfabetycznej, głosujemy na jednego, zaznaczając krzyżyk w kratce.

W związku z pandemią lokale wyborcze funkcjonują w reżimie sanitarnym. Wewnątrz może przebywać ograniczona liczba głosujących. Członkowie komisji wyborczej przywitają nas w przyłbicach i maseczkach, my również wybierając się do lokalu wyborczego, musimy mieć zakryty nos i usta. Można wziąć ze sobą własny długopis.

Przed niektórymi lokalami wyborczymi tworzą się kolejki. Przypomnijmy, że w roku 2015 w pierwszej turze wyborów prezydenckich frekwencja w naszym regionie wyniosła niecałe 45%.

Osoby niepełnosprawne, które nie zdecydowały się na głosowanie korespondencyjne, mają prawo do transportu do lokalu wyborczego. Chęć należy zgłosić telefonicznie w dniu wyborów w godz. 07.00-19.00. Numery telefonów obsługiwane przez Urząd Miasta w Szczecinie to 91 42 43 555 i 697 066 240.

Druga tura wyborów prezydenckich, jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska poparcia powyżej 50%, odbędzie się 12 lipca.

Specjalne wydanie programu „Studio wSzczecinie.pl”

Zachęcamy Was do oglądania przygotowanego przez nas wieczoru wyborczego. Zaczynamy o godzinie 20:55 od relacji ze sztabów wyborczych oraz rozmów z ekspertami politycznymi i dziennikarzami. Wyniki sondażowe skomentuje dla nas także prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Po godzinie 22:00 specjalne wydanie programu „Studio wSzczecinie.pl”, w którym wezmą udział przedstawiciele partii politycznych i komitetów wystawiających swoich kandydatów w wyborach. Zapraszamy na stronę wSzczecinie.pl i naszego Facebooka: https://www.facebook.com/wszczeciniepl/.