Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe, które jest obchodzone 17 marca. Święto, nazywane także Dniem Piwa, obchodzi się również poza Irlandią, na przykład w Polsce. W lokalach serwowane jest tradycyjne, irlandzkie "zielone" piwo oraz są organizowane pokazy irlandzkich tańców i muzyki.

Historia Świętego Patryka

W V wieku Patryk przyjechał do Irlandii w celu chrystianizacji tego pogańskiego kraju. Jego odwiedziny były związane z proroczymi objawieniami. Z pomocą koniczyny, która jest powszechnie uważana za symbol tego kraju, tłumaczył istnienie Trójcy Świętej. Według legend przywracał wzrok ślepcom oraz ożywiał zmarłych. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju.

Dzień Świętego Patryka w Szczecinie

Szczecińskie lokale przygotowały bardzo interesujące imprezy związane z obchodami Dnia Świętego Patryka. Część zabaw rozpocznie się już w piątek!

Po irlandzku już od piątku

Świętowanie w tawernie Cutty Sark rozpoczniea się już w piątek – 14 marca. Tego wieczoru, o godz. 19 wystąpi grupa Może i My, dzień później o tej samej porze zagra Dair, a 16 oraz 17 marca także o godz. 19 wystąpi Johny Roger. „Dzień Św. Patryka jak co roku będzie hucznie obchodzony w Tavernie, oprócz promocji irlandzkiej whiskey , piwa Guinness i Murphy’s będzie serwowane piwo zielone’’ – informuje Marek Hubiński.

W przeddzień Święta Patryka

W niedzielę, 16 marca, odbędzie się nietypowy dla Royal Jazz Club koncert. „Na jazzowej na codzień scenie wystąpi złożony ze Szczecinian zespół DAIR, od lat już z powodzeniem grający muzykę z Zielonej Wyspy, a o znakomity nastrój naszych gości zadbają barmani serwujący znakomite piwo - trunek obowiązujący tego dnia” - zapowiada Piotr Kwiecień z Royal Jazz Clubu.

17 marzec

Impreza na statku w restauracji Ładoga rozpocznie się już o godz.17. Z okazji irlandzkiego święta do godz. 23, będzie można kupić napój chmielowy 20% taniej. Woda, statek, klimat – może wieczór w Dniu Świętego Patryka warto spędzić właśnie na Ładodze?
„Jak co roku, główne obchody Dnia Świętego Patryka odbędą się w szczecińskim Dublin Irish Pub, i jak co roku, nasza flagowa kapela EMERALD wyciśnie z was siódme poty swoimi gorącymi wersjami irlandzkich piosene” - zaprasza do siebie Irish Pub. W końcu to irlandzkie święto, więc gdzie spędzić Dzień Świętego Patryka, jak nie w irlandzkim pubie.
Ciekawy wieczór zapowiada się również w klubie Tunel. „Świeto piwa uczcimy przy dźwiękach najróżniejszej muzyki irlandzkiej. Można będzie więc usłyszeć nie tylko tradycyjne folkowe brzmienie, ale również te bardziej współczesne zespoły” - zaprasza Anna Serbin, właścicielka lokalu Tunel. Może warto właśnie w Tunelu wypić „zielony napój” poniedziałkowego wieczoru.
Propozycji jest mnóstwo. Można zdecydować się na odwiedziny jednego lokalu, można zaplanować clubbing. Najważniejsze, aby uczcić Dzień Swiętego Patryka.

Foto: archiwum