Hitowy spektakl „Wszystko o mężczyznach”, koncert niezwykłego projektu Henry No Hurry, który tworzy wokalista zespołu Letters From Silence, liczne inspirujące spotkania, m.in. z uwielbianym prof. Jackiem Rudnickim oraz coachem Małgorzatą Krawczak – to tylko część atrakcji zaplanowanych w lutym w CKE Stara Rzeźnia na Łasztowni. Na większość wydarzeń wstęp jest bezpłatny!

Rok 2019 dla Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia rozpoczął się doskonale. Styczniowe prezentacje spektakli „Wszystko o mężczyznach” i „Tango Argentyna” zostały wyprzedane do ostatniego biletu. Budynek pękał w szwach podczas wydarzeń i koncertów charytatywnych, pełną salę przyciągnęło również spotkanie z autorami „Podziemnego Szczecina”. Chętnych nie brakowało też do wysłuchania przedwojennych piosenek w wykonaniu Julity Kożuszek. W lutym Stara Rzeźnia nie zamierza zwalniać tempa i szykuje jeszcze więcej ciekawych wydarzeń.

– Przyzwyczailiśmy już mieszkańców naszego miasta do różnorodnej i bogatej oferty. Przygotowując program wydarzeń, staramy się, by w danym miesiącu odbył się koncert, spotkanie literackie, wystawa, sztuka teatralna oraz wydarzenie o charakterze społecznym. Taki plan sprawdził się w poprzednich miesiącach i jesteśmy przekonani, że spotka się z pozytywnym przyjęciem również w lutym – mówi Patryk Walczak, kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

Oto, co zaplanowano:

Wystawa prac Romualda Górczewskiego

09.02. – 02.03.19 / wstęp wolny

wernisaż: 09.02. o godz. 18:00 / wstęp wolny

Już w najbliższą sobotę (9 lutego) w Starej Rzeźni zostanie otwarta bardzo obszerna wystawa prac Romualda Górczewskiego. Artysta zaprezentuje aż 60 obrazów, z których żaden nie był jeszcze pokazywany publicznie. Wśród nich akwarele, prace najnowsze, ale też i nieco wcześniejsze. Oczywiście mocno abstrakcyjne, głęboko przesiąknięte duchowością twórcy, zachęcające do osobistego odbioru, odczucia, interpretacji, skojarzeń. To już trzecia wystawa Romualda Górczewskiego w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Prace artysty będzie można oglądać na Łasztowni do 2 marca br.

Wykład Małgorzaty Krawczak „Niech żyje bal!”

12.02.19 / 18:00 / wstęp wolny

We wtorek, 12 lutego, po drugiej stronie Odry odbędzie się pierwsze w tym roku spotkanie z coachem Małgorzatą Krawczak. Tym razem wykład będzie dotyczył emocji. „Niech żyje bal! … Bo to życie to bal jest nad bale… - śpiewa Maryla Rodowicz. Skoro tak jest, to kto i co się bawi w moim życiu? Do jakich emocji tańczę? A może tańczę tak, jak grają mi na moich emocjach? Depczę po palcach, rozpycham się czy raczej mi depczą po palcach i rozpychają się tak, że tracę równowagę? Emocje, niestrudzeni towarzysze naszego życia. Na jaki bal mnie proszą, jak mi grają, jak mnie prowadzą w życiu? A jakby się nam żyło, gdybyśmy to my prowadzili nasze emocje?” - zachęcają do udziału organizatorzy. Początek o godz. 18:00. Udział jest bezpłatny.

Monodram Marka Żerańskiego „Morfina 0,05”

13.02.19 / 19:00 / bilety: 20zł

Dzień później, 13 lutego, Stara Rzeźnia i Fundacja Kultury West&Art (do niedawna TeArt) zapraszają na monodram pt. „Morfina 0.05” Michaiła Bułhakowa w reżyserii i wykonaniu Marka Żerańskiego. Spektakl ten to sceniczna adaptacja pierwszego, a zarazem autobiograficznego opowiadania rosyjskiego pisarza, które powstało w 1927 roku. Bułhakow skrupulatnie opisał w nim swe doświadczenia z zażywaniem morfiny, odbywając praktykę lekarską w Wiaźmie, na głębokiej rosyjskiej prowincji. Reżyser wyeksponował psychologiczny obraz stanu narkotycznego po zażyciu niewielkiej dawki oraz szybko postępujący proces uzależnienia. Premiera monodramu, która miała miejsce w grudniu 2018, została entuzjastycznie przyjęta przez widzów Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Początek o godz. 19:00. Bilety kosztują 20 zł.

Spotkanie z Marcinem Tomaszewskim

18.02.19 / 17:00 / wstęp wolny

18 lutego w Starej Rzeźni gościć będzie alpinista Marcin Tomaszewski, członek Kadry Narodowej Polski w alpinizmie wysokogórskim. Szczecinianin wspina się już od pond 27 lat. Znany jest z przejść wielkościanowych. Od samego początku najbardziej inspirowały go wyzwania, wytyczanie nowych dróg w najbardziej niedostępnych i pionowych ścianach świata. Podczas wypraw alpinistycznych stworzył bajki, które zostały wydane przez Wydawnictwo Góry w formie audiobooka. W lutym 2017 roku odbyła się premiera książki sportowca YETI 40. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Początek w poniedziałek, 18 lutego, o godz. 17:00.

Wykład Jacka Rudnickiego „La Gomera wyspa hipisów i Krzysztofa Kolumba”

19.02.19 / 20:00 / wstęp wolny

19 lutego, po drugiej stronie Odry odbędzie się spotkanie z uwielbianym prof. Jackiem Rudnickim. Gość opowie o wyspie La Gomera, która ma zaledwie 25 kilometrów średnicy, a w środku nieczynny wulkan, lasy wawrzynowe, horyzontalne deszcze, miasto czekoladkę Aguli, morskie organy w Vallerhermoso, palmowy miód i jaszczurkę Kanaryjkę sprzed dwudziestu milionów lat. Wyspa współcześnie chętnie odwiedzana jest przez spragnionych słońca i ciepła turystów z Europy. Malutka, zielona i górzysta, na której koncentrują się odkrycie Ameryki, miłość Krzysztofa Kolumba do Izabeli i pragnienie wolności i pokoju dzieci kwiatów. Czyż nie jest prawdą, że małe jest piękne? Początek o 20:00. Wstęp jest bezpłatny.

Spektakl „Wszystko o mężczyznach”

20.02.19 / 20:00 / bilety: 29/39zł

21.02.19 / 20:00 / bilety:29/39zł

20 i 21 lutego na scenie Starej Rzeźni wystawiony zostanie hitowy spektakl pt. „Wszystko o mężczyznach” Miro Gavrana - wybitnego, wielokrotnie nagradzanego chorwackiego pisarza. Tajemnice mężczyzn zdradzą trzej wspaniali szczecińscy aktorzy: Adam Dzieciniak, Sławomir Kołakowski i Wiesław Lewoc. Jak zapowiadają organizatorzy, „będzie śmiesznie i strasznie, będą łzy wzruszenia i radości. Każdy mężczyzna odnajdzie w nich kawałek swojego życia”. Sztuka okazała się wielkim przebojem stycznia na Łasztowni. Styczniowe pokazy wyprzedano do ostatniego biletu. Warto się pospieszyć, bo na lutowe prezentacje także nie zostało wiele biletów. Wejściówki kosztują 29-39 zł.

Koncert Henry No Hurry

22.02.19 / 19:00 / bilety: 25/30zł

W piątek, 22 lutego, na Łasztowni wystąpi Henry No Hurry. To jednoosobowy projekt Wawrzyńca Jana Dąbrowskiego, wokalisty Letters From Silence oraz Henry David's GUN. Artysta zaprezentuje melodie z pogranicza gatunków singer-songwriter oraz indie-folk. Tego wieczoru w Starej Rzeźni zabrzmią zarówno utwory znane z twórczości Letters From Silence czy Henry David's GUN, jak również autorskie interpretacje kompozycji innych artystów. To trzeba usłyszeć! Bilety kosztują 25-30 zł.

Warsztaty dla przyszłych i obecnych rodziców „Świadoma mama”

28.02.19 / 12:00 / wstęp wolny

12:00 - 15:00 - panel dla rodziców z dziećmi

16:00 - 19:30 - panel dla kobiet w ciąży wraz z partnerami

Z kolei ostatniego dnia lutego Stara Rzeźnia zaprasza do siebie przyszłych i obecnych rodziców.

28 lutego zaplanowano bowiem warsztaty „Świadoma mama”. W programie spotkania m.in.: darmowe konsultacje indywidualne z lekarzami (bez stania w kolejkach!), wystąpienie neonatologa, położnej, psychologa, fizjoterapeuty uroginekologicznego, upominki dla wszystkich uczestników, bezpłatna sesja fotograficzna dla każdego, atrakcyjne nagrody. Udział jest bezpłatny.