Grudzień w Starej Rzeźni obfituje w propozycje teatralne. Nawet imprezę sylwestrową zaplanowano pod znakiem spotkania z kulturą, teatrem i sztuką improwizacji. Po raz czwarty odbędzie się pełna świątecznych atrakcji „Gwiazdka nad Łasztownią”, a w połowie miesiąca wystąpi zachwycający Troy Anderson z programem „Tribute to Louis Armstrong”.

Powrót Troya Andersona, który na programem artystycznym „Tribute to Louis Armstrong” zachwycił wiosną mieszkańców Szczecina, to wydarzenie miesiąca w Starej Rzeźni.

– To dla nas cudowna wiadomość, że artysta grający w najsłynniejszych paryskich, londyńskich i berlińskich klubach, zachwycający tysiące słuchaczy, drugi raz w jednym roku zdecydował się na koncert w Starej Rzeźni. Jego management poinformował nas, że to efekt ciepłego przyjęcia przez publiczność i zauroczenia postindustrialnym klimatem Łasztowni. Koncert już 15 grudnia, bilety sprzedają się bardzo szybko – zachęca Patryk Walczak, kierownik Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.

W tym miesiącu Stara Rzeźnia kontynuuje też tradycję wspólnej zabawy mikołajkowej i już w najbliższą sobotę, 7 grudnia, zaprasza na „Gwiazdkę nad Łasztownią”. W grudniu na Łasztowni będzie można obejrzeć również rekordowo dużo spektakli. Zobaczymy wspaniały monodram „Nadbagaż”, wróci „Morfina 0,05” nominowana do „Bursztynowych pierścieni” oraz kontrowersyjny spektakl „Dobry wieczór, to my!” Teatru Inaczej z Warszawy. Jest w czym wybierać, zresztą sprawdźcie sami!

Gwiazdka nad Łasztownią

sobota 7.12.2019 | 10:30 – 18:30 | wstęp wolny

Gwiazdka nad Łasztownią to coroczne wydarzenie charytatywne w Starej Rzeźni. W tym roku wspierać będziemy Maję Tucholską, która cierpi na rzadką chorobę Zespół Goldenhara. W sobotę na Łasztowni wystąpią szczecińskie chóry oraz zespół Arfik, odbędzie się też spotkanie ze znanym na całym świecie podróżnikiem Aleksandrem Dobą. Tego dnia Starą Rzeźnię odwiedzi też Mikołaj. W programie znalazły się również: warsztaty świętego Mikołaja, czytanie bajek przez szczecińskich działaczy społecznych, aktorów i sportowców oraz kiermasz świąteczny. Przez cały dzień będzie można poczuć klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Program:

10:30 – 11:30 - Świąteczny poranek dla dzieci - Kino świąteczne (Sala ILUZJON)

10:30 – 17:30 - Koło Fortuny - Akcja Charytatywna dla Mai (HOL "RÓŻA WIATRÓW")

10:30 – 17:30 - Warsztaty oraz kiermasz świąteczny (Sala GALERIA SZCZECIŃSKA i HOL)

11:30 – 15:00 - Czytanie bajek dla dzieci ze sportowcami, aktorami i przedstawicielami instytucji kulturalnych (Sala KUBRYK LITERACKI)

11:30 – 15:30 - Kartka do Mikołaja (Galeria Szczecińska)

11:30 – 15:30 - Malowanie buziek - dla dzieci (Galeria Szczecińska)

12:00 – 14:00 - Kolorowe łańcuchy na choinkę i ozdoby choinkowe - warsztat (Galeria Szczecińska)

12:30 – 14:30 - Choinki z Piernika - warsztaty (Galeria Szczecińska)

12:30 – 17:30 - Licytacja gadżetów – akcja charytatywna wspomagająca kampanię „Gramy dla Mai”

14:00 – 14:30 - Koncert zespołu Arfik (Sala Iluzjon)

14:00 – 16:00 - Wykonywanie stroików świątecznych - warsztat (Galeria Szczecińska)

15:00 – 16:00 - Wspólne kolędowanie z zespołem Golentino (Sala Iluzjon)

15:30 – 16:00 - Spotkanie z Mikołajem - Kubryk Literacki

16:00 – 17:00 - Spotkanie z Aleksandrem Dobą - Moje Podróże i morskie przygody - Kubryk Literacki

16:00 – 17:30 - Wspólne kolędowanie (Hol)

17:30 – 18:10 - Występ grupy wokalnej Grace Notes

Spektakl „Dobry wieczór, to my!”

7.12.2019 | 20.00 | bilety: normalny 40 zł, ulgowy 35 zł

W nielegalnej klinice eutanazji na życzenie spotyka się pięcioro młodych ludzi. Ofiarę przemocy w rodzinie, młodego erotomana, absolwentkę szkoły katolickiej, blogerkę modową z Rosji i pechowego dilera łączy wspólna wizja - by cudzymi rękami odebrać sobie życie. W asyście wybuchowego doktora i niemej pielęgniarki pacjenci na chwilę przed zabiegiem wdają się w burzliwą dyskusję, rozważając wszystkie „za” i „przeciw” zabiegu. Losy Laury – jednej z bohaterek sztuki – inspirowane są prawdziwymi historiami 20-letniej Holenderki i 24-letniej Belgijki, które poddały się eutanazji z powodu depresji. Sztuka „Dobry wieczór, to my!” to połączenie czarnej komedii, dramatu i performansu – oraz dowód, że depresja to nie tylko „wymysł psychologów”, a zagubienie w XXI wieku może przybierać najróżniejsze formy. Piątka młodych ludzi skazanych przez świat (i samych siebie) na śmierć, których ułaskawienie zależy od nas. Kogo ocalimy, a kto zawiśnie na sznurze? Spektakl zdobył Grand Prix i Nagrodę Publiczność podczas VI edycji Festiwalu Teatrów Studenckich „START” w Kielcach.

Wykład Małgorzaty Krawczak

10.12.2019 | 18:00 | wstęp wolny

Małgorzata Krawczak zaprasza na wykład „Jak rozmawiam ze sobą?”. Jeszcze nie tak dawno rozmowa z samym z sobą zakrawała na zaburzenia natury psychicznej. Dziś wygląda to na szczęście inaczej. Nawet mówi się, że czasem warto porozmawiać z kimś inteligentnym, czyli ze sobą. Ale jak wyglądają te rozmowy? Nikt z nas nie jest monolitem osobowościowym, każdy ma na pewno dualną osobowość, a przeważająca część populacji ludzkiej może poszczycić się wieloosobowością. No to jak wyglądają te rozmowy? Która osobowość wiedzie prym i jak to wpływa na nasze zachowania? Jaki jest savoir-vivre?

„Nadbagaż” – monodram Karoliny Miłkowskiej-Prorok

11.12.2019 | 19:00| bilety: 25 zł

Każdy z nas dźwiga codziennie jakiś „nadbagaż”... doświadczeń, przeżyć, wspomnień i planów. Co kryje w sobie walizka bohaterki monodramu, która po trzydziestu latach emigracji wraca do Polski? Konfrontacja wspomnień z rzeczywistością oraz próba znalezienia swojego miejsca na świecie – czy po trzydziestu latach można jeszcze odnaleźć dom, w którym zostało nasze dzieciństwo? Co było przed 89’ większym tchórzostwem albo większą odwagą – zostać w Polsce czy uciec za granicę? A wszystko to przefiltrowane przez wspomnienia dziewczynki, która jako dorosła kobieta, po trzydziestu latach wybiera się w podróż do Polski, czyli w głąb samej siebie.

Koncert Troya "Satchmo" Andersona pt. “Tribute to Louis Armstrong”

15.12.2019 | 19:00 | bilety: 100 zł

Troy „Satchmo” Anderson to wokalista i trębacz z Florydy, wierna kopia Louisa Armstronga, który nie tylko gra i śpiewa tak jak legendarny oryginał, ale jeszcze w dodatku jest do niego łudząco podobny. Anderson występuje z towarzyszeniem tria polskich muzyków. Koncert „Tribute to Louis Armstrong” jest podróżą w czasie i przestrzeni – widzowie czują się tak, jakby nagle znaleźli się kilkadziesiąt lat temu w jakimś zadymionym klubie jazzowym, gdzieś w Nowym Orleanie, Chicago czy Nowym Jorku. Ulegają złudzeniu jakby naprawdę słuchali na żywo legendarnego mistrza trąbki o zachrypniętym głosie.

„Morfina 0,05” - monodram Marka Żerańskiego

16 i 17.12.2019 | bilety: normalny 30 zł, ulgowy 25 zł

„Morfina 0,05" Michaiła Bułhakowa w reżyserii i wykonaniu Marka Żerańskiego to spektakl podwójnie nominowany do „Bursztynowego Pierścienia”. Reżyser wyeksponował psychologiczny obraz stanu narkotycznego po zażyciu niewielkiej dawki oraz szybko postępujący proces uzależnienia. Ukazał postać głównego bohatera, lekarza Polakowa, jako ofiarę przypadkowego popadnięcia w nałóg, jego bezowocne próby odrzucenia nałogu, bezskuteczne kroki samowyleczenia i tragiczne konsekwencje głodu narkotykowego. Niewinna dawka 0,05 dla uśmierzenia bólu szybko uśmierza wszystkie inne aspekty życia... wraz z nim samym.

Czarna komedia „Pół na Pół”

18.12.2019 | 19:00 | bilety: normalny 50 zł, ulgowy 40 zł

Przychodzi brat do brata, czyli rodzinna tragifarsa z chorą matką w tle. Będzie śmiesznie i strasznie, bo emocje są silne, a stawka najwyższa. To historia o nas, o naszych relacjach z najbliższymi, o tym, co jest ważne i gdzie jest granica przyzwoitości, o ile w ogóle jest... Do czego jesteśmy zdolni, kiedy nasza mała stabilizacja jest zagrożona? O tym wszystkim opowiada, w niezwykle błyskotliwym dialogu, pełna zaskakujących zwrotów akcji, sztuka dwóch hiszpańskich autorów...

Wystawa „Perełki na fasadach szczecińskich kamienic”

5.12.2019 - 23.12.2019 | wstęp wolny

Do 23 grudnia w Starej Rzeźni można oglądać wystawę fotografii przygotowanych przez zespół Foto-Video Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Szczecinie. Tym razem seniorzy swoimi aparatami zarejestrowali piękne i zadziwiające motywy na szczecińskich budowlach. Te ozdobne sztukaterie , kariatydy, motywy roślinne, rzeźby itp. umieszczono na budynkach na przełomie XIX - XX wieku. Przechodząc koło wiekowych kamienic i patrząc do góry widzi się imponujące "Perełki na fasadach szczecińskich kamienic" i taki też jest tytuł wystawy.

Teatralny Wieczór Sylwestrowy

31.12.2019 | 19:00

West&Art oraz Stara Rzeźnia zapraszają na Sylwestrowy Wieczór Teatralny. Ostatni dzień 2019 roku będzie można spędzić, oglądając spektakl z udziałem znakomitych szczecińskich aktorów.