Pokazy cyrkowców, bańki mydlane, liczne zabawy i animacje dla dzieci, projekcje filmów, zwiedzanie Łasztowni z przewodnikiem, Festiwal Kolorów, gorąca zabawa w rytmach samby, festiwal planszówek – to tylko część atrakcji, które w najbliższy weekend będą czekały na szczecinian na Łasztowni. Wszystko z okazji czwartej edycji Dni Ulicy Zbożowej.

Tegoroczne Dni Ulicy Zbożowej odbędą się w sobotę i niedzielę, 18 i 19 sierpnia. Jak zapowiadają organizatorzy, szykują się dwa dni doskonałej zabawy. Przygotowano mnóstwo atrakcji i zarówno dzieci, jak i dorośli mieszkańcy Szczecina w ten weekend znajdą na Łasztowni coś dla siebie.

– Pierwsze odsłony Dni Ulicy Zbożowej miały za zadanie przyciągać na Łasztownię osoby, które jeszcze nigdy wcześniej tu nie były. Od ubiegłego roku nie trzeba już nikogo zapraszać, bo Łasztownia stała się prawdziwym sercem miasta – mówi Kamila Walerysiak z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, organizatora Dni Ulicy Zbożowej. – Nasza impreza to wyjście naprzeciw oczekiwaniom rodzin, które chcą w przyjemny sposób spędzić sierpniowy weekend. Nie zabraknie projekcji filmowych, bardzo atrakcyjnych warsztatów i zabaw dla dzieci, koncertów, wystaw, wszystko w przyjaznej atmosferze, z doskonałym widokiem na Wały Chrobrego i mamy nadzieję z rewelacyjną pogodą – zapowiada i dodaje: – Atrakcji jest całe mnóstwo, od kontynuacji pomysłów z lat ubiegłych, po zupełne nowości takie, jak wielka ścianka wspinaczkowa, która stanie na Łasztowni, fotobudka, czy nawet pokazy cyrkowe. Finałowym momentem tegorocznej imprezy będzie niedzielny Festiwal Kolorów.

Co w programie?

Impreza rozpocznie się w sobotę (18 sierpnia) od spaceru po Łasztowni z przewodnikiem. Zbiórka o godz. 11:00 w okolicach Mostu Długiego na wysokości gmachu Urzędu Celnego.

W godz. 12:00-18:00 przygotowano pełen atrakcji program dla dzieci. Zaplanowano m.in.: gry i zabawy ruchowe, konkursy sprawnościowe, balonowe show, pokazy baniek mydlanych, malowanie twarzy, warsztaty plastyczno-manualne związane z tematyką ulicy Zbożowej.

Planszówki, ogromna ścianka wspinaczkowa, filmy o Szczecinie

W tym samym czasie w budynku Starej Rzeźni rozpocznie się „Weekend z Grami Planszowymi”. – Przez dwa dni będzie można pograć w najnowsze planszówki, które w ostatnich miesiącach ukazały się na rynku. Na miejscu obecni będą także konsultanci, którzy będą wyjaśniać zasady gry – zapowiada Kamila Walerysiak ze Starej Rzeźni.

Na Łasztowni stanie też ogromna 8-metrowa ścianka wspinaczkowa, z której za darmo będzie można korzystać w niedzielne popołudnie.

W sobotę od godz. 16:00 w Sali Iluzjon w Starej Rzeźni zaplanowano projekcje filmów o Szczecinie. Mowa o dziełach przygotowanych przez Stowarzyszenie Kamera, których mecenasem była firma CSL Internationale Spedition. Zobaczymy m.in.: „Susudatę”, „Lasiadia Story”, „Mój pierwszy raz” czy dokument biograficzny o pionierce Szczecina Krystynie Łyczywek. Filmowy maraton potrwa do wieczora.

W niedzielę jeszcze więcej atrakcji

Niedzielne świętowanie Dni Ulicy Zbożowej również rozpocznie się od zwiedzania zakamarków Łasztowni z przewodnikiem. Zbiórka o 11:00 przy Moście Długim. – Dodajmy, że na spacery nie obowiązują zapisy, a każdy, kto postanowi wziąć udział w wydarzeniu zapewne dowie się mnóstwa pasjonujących rzeczy o historii Szczecina i Łasztowni – zachęcają organizatorzy.

W samo południe zaplanowano animacje dla dzieci. Ich hasło przewodnie brzmi „Światło – ogień”, a w programie znjada się m.in.: świetlny pokaz LED show, konkursy na zgadywanie holograficznych bajek, szkolenie na wojownika światła, rozbijanie cukierkowej piniaty i inne niesamowite atrakcje! Równolegle w okolicach Starej Rzeźni będą odbywały się pokazy cyrkowe oraz zabawa florystyczna połączona z warsztatami „Po kwiatowej stronie Odry”. Kwiaciarnia „Pod żółtą różą” zaprasza na skwer obok Starej Rzeźni w godz. 12:00-16:00 na nastrojowy happening „Po kwiatowej stronie Odry. Ale Syrena…. !!??”.

Z kolei o godz. 13:00 do wspólnej zabawy w rytmie samby zaprosi zespół Bloco Pomerania. Dwie godziny później rozpocznie się „Eksplozja Kolorów” – wydarzenie przygotowane z myślą o młodszych mieszkańcach miasta. Kolorowy festiwal potrwa do godziny 21:00, a wystrzały kolorowych proszków będą miały miejsce co godzinę.

– Na każdego uczestnika, niezależnie od wieku, będą czekać ciekawe konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, miasteczko rzemieślnicze, gdzie szczecińscy twórcy będą proponować swoje rękodzieło oraz aleja food trucków oferująca specjały z wielu zakątków świata – zapowiada Kamila Walerysiak ze Starej Rzeźni.

Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.

Dni Ulicy Zbożowej organizowane są przez Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, firmę CSL Internationale Spedition oraz licznych partnerów zaangażowanych w aktywizowanie „drugiej strony Odry”.