Branża offshore to jeden z najdynamiczniej rozwijających się rynków w Europie. Jak mówią przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się ulokować swoje inwestycje na Pomorzu Zachodnim, nasz region ma wiele zalet – zaczynając od sprzyjających warunków naturalnych, takich jak silny wiatr wiejący od Bałtyku, po dobrą lokalizację pozwalającą na szybki transport produkowanych części niemal we wszystkie części świata.


Jak zmienia się energetyka wiatrowa na przestrzeni lat? „Siła elektrowni wiatrowej dzisiaj jest ponad 20 razy większa”

W kolejnym odcinku programu „Biznes na Pomorzu Zachodnim” przedstawimy firmy z branży offshore, które ulokowały i rozwijają swój biznes w naszym regionie. Firma Teleyard działa w fabryce na północy Szczecina już od pięciu lat. Produkowane są tu części do morskich elektrowni wiatrowych. Jak mówią osoby zarządzające fabryką, jest to jeden z najnowocześniejszych zakładów pracy w tej części Europy.

– Staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. Zidentyfikowaliśmy obszar offshore wind jako jeden z rosnących obszarów produkcji stalowych elementów konstrukcji. Mamy możliwości rozwojowe, pierwszym etapem inwestycji będzie budowa nabrzeża, żeby bezpośrednio z fabryki można było ładować duże konstrukcje do transportu morskiego. Prace projektowe są mocno zaawansowane, kolejnym etapem będzie rozbudowa fabryki. Planujemy także zwiększenie zatrudnienia – mówi Janusz Kwieciński z firmy Teleyard.

Gondole produkowane są w Trzeszczynie nieopodal Polic, ale nie takie gondole jak w Wenecji, ale części składowe elektrowni wiatrowych, które tak właśnie są nazywane. Spod Szczecina gotowe części wiatraków trafiają do klientów na całym świecie.

– To praca wymagająca wkładu manualnego. Gondola najpierw jest malowana, a potem nakładane są miękkie warstwy szkła wkładane do formy. Następnie zalewana jest żywicą, utwardza się, po tym etapie opracowuje się ją maszynowo i ręcznie – mówi Michael Stahl z firmy Jupiter Bach. – Każda firma się rozwija i elektrownie są na bieżąco modyfikowane i rekonstruowane. Siła elektrowni wiatrowej dzisiaj jest ponad 20 razy większa niż wtedy, kiedy ja zaczynałem pracę – dodaje przedstawiciel przedsiębiorstwa.

Firma ze szkoleniowego Top 10 działa na terenie naszego regionu

W naszym regionie z powodzeniem funkcjonuje również firma, która zajmuje się szkoleniami pracowników, którzy działają przy tworzeniu i obsłudze platform wiatrowych: – Pomorze Zachodnie to idealne miejsce do rozwoju energetyki wiatrowej. Mamy kadry, ale i firmy z całego świata obecne na tutejszym rynku. Obserwujemy dynamiczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej i mamy wszystko, by uczynić z niej regionalną inteligentną specjalizację. Realizujemy kursy zgodnie ze standardem Global Wind Organisation. Człowiek z takim certyfikatem może pracować na całym świecie, posiadając nadawane przez nas uprawnienia – mówi Witold Szczepkowski z firmy European Wind Academy. – Siłą naszego centrum jest to, że szkolenia techniczne i teoretyczne prowadzone są przez ludzi z doświadczeniem. W naszej hali w ciągu trzech lat przeprowadziliśmy ponad 2 tysiące szkoleń, co czyni nas firmą znajdującą się w Top 10 na całym świecie – dodaje.