Aż cztery szczecińskie sceny włączają się do tegorocznej akcji „bilet do teatru za grosze”. Spektakle za 350 groszy będzie można obejrzeć w Teatrze Współczesnym, Teatrze Polskim, „Pleciudze” oraz Operze na Zamku.

Ogólnopolska akcja „bilet do teatru za grosze” organizowana jest z okazji obchodzonego w maju Dnia Teatru Publicznego. W tym roku będzie to już piąta edycja! Weźmie w niej udział blisko 100 teatrów publicznych z 40 polskich miast. Tym razem promocyjna cena biletów będzie wynosić 350 groszy, czyli 3,5 zł.

„Tegoroczne 350 groszy odwołuje się też do sukcesu ekonomicznego, jaki stale działający teatr publiczny generuje dla miejsca, w którym działa. Trzeba przypominać, że 1 złotówka dotacji dla teatru wygenerowała w 2017 roku tzw. efekt ekonomiczny w wysokości 3,68 zł” - tłumaczą organizatorzy akcji.

Sprzedaż promocyjnych biletów rozpocznie się 18 maja i będzie prowadzona tylko w kasach teatrów.

W Szczecinie spektakle za grosze wystawią Teatr Polski, Teatr Współczesny, Teatr Lalek Pleciuga oraz Opera na Zamku. Co pokażą?

„Kiedy zakwitnie margerytka” w Pleciudze

Pleciuga zaprasza na spektakl „Kiedy zakwitnie margerytka”, który w ramach akcji „bilet za grosze” zostanie wystawiony 19 maja o godz. 11:00. To urzekająca opowieść dla dzieci już od 4 lat. Jak czytamy w zapowiedzi, „prosta i urokliwa historia w piękny sposób wprowadzi młodsze dzieci w świat wartości. Co będzie silniejsze: lenistwo, strach i chęć zdobycia podziwu – czy przyjaźń? O tym przekonacie się, gdy wraz z kaczątkami wyruszycie na poszukiwanie pierwszej margerytki”.

„Pijani” we Współczesnym

Teatr Współczesny wystawi „Pijanych” w reż. Norberta Rakowskiego. Spektakl na podstawie dramatu Iwana Wyrypajewa składa się z wielu luźno powiązanych ze sobą epizodów, których bohaterowie są zamroczeni, nietrzeźwi, oderwani od rzeczywistości. Dyrektor festiwalu Mark (Arkadiusz Buszko), prostytutka Rosa (Karolina Sawka, którą pamiętamy jako Nel w filmie „W pustyni i w puszczy”), menedżer Gabriel (Konrad Pawicki) i inne postaci poruszają się w alkoholowym korowodzie zwierzeń, idei i kazań. Są śmieszni, irytujący, ale jak mówi Laurenz (Konrad Eleryk), trzeba ich wysłuchać, bo „Bóg rozmawia ze światem przez pijanych”. „Pijani” w ramach akcji „bilet za grosze” zostaną wystawieni 18 maja.

„Z piekła do piekła” w Teatrze Polskim

W Teatrze Polskim z okazji Dnia Teatru Publicznego „za grosze” będzie można obejrzeć sztukę pt. „Z piekła do piekła” w reż. Adama Opatowicza. To poetycko-muzyczny spektakl poświęcony twórczości Jacka Kaczmarskiego. Barda, który opisywał otaczającą rzeczywistość przez pryzmat niezwykłego wyczucia ironii dziejów. W przedstawieniu piosenki układają się w swoisty notatnik - czasami dziennik, czasami pamiętnik - opisujący losy ludzi, którzy urodzili się w kraju nad Wisłą. Bowiem o Polsce i Polakach jest to opowieść. Trochę w niej historii, trochę współczesności. Momentami jest metaforyczna, momentami - boleśnie dosłowna. Słodka i gorzka zarazem. W sumie w spektaklu usłyszymy trzydzieści utworów. Sztuka zostanie wystawiona 18 maja o godz. 15:00 na Scenie na Łasztowni przy ul. Energetyków 40. Bilety w cenie 350 groszy, będzie można nabyć 18 maja od godz. 11:00.

„Wieczór baletów polskich” w Operze na Zamku

Z kolei Opera na Zamku w ramach piątej edycji Dnia Teatru Publicznego zaprasza na spektakl „Wieczór baletów polskich”, który zostanie wystawiony zaledwie dzień po premierze. To sztuka złożona z dwóch dzieł jednoaktowych: „Na kwaterunku” Stanisława Moniuszki oraz „Pieśń o ziemi” Romana Palestra. Autorami choreografii są twórcy z absolutnego baletowego topu – laureat Nagrody im. Kiepury, Robert Bondara oraz dyrektor baletu narodowego na Malcie, Paolo Mangioli. Spektakl zostanie zagrany 19 maja o godz. 18:00. Sprzedaż biletów w cenie 350 groszy rozpocznie się w kasie Opery dzień wcześniej w samo południe.

Akcja „bilety za grosze” po raz pierwszy odbyła się w 2015 roku z okazji 250. rocznicy powołania pierwszego polskiego teatru publicznego. Jej pomysłodawcą jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.