Bardzo skromny program wydarzeń otwartych będzie towarzyszył spotkaniu najważniejszych ludzi z branży morskiej z całego świata podczas Światowych Dni Morza w Szczecinie (13-15 czerwca). Organizatorzy, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, zarzucają Szczecinowi, że nie włącza się w ich organizację. Miasto deklaruje współpracę, ale narzeka, że o wielu rzeczach dowiaduje się jedynie z mediów.

W opublikowanym programie imprezy wśród wydarzeń towarzyszących, na które wstęp będzie otwarty, na razie są tylko dwa punkty: „Dni otwarte i targi edukacyjne akademii morskich i szkół żeglugowych” oraz „Targ rybny i prezentacja polskich przetwórców rybnych, promocja Programu Operacyjnego Ryby 2014-2020”

Przede wszystkim dyskusje

Najważniejsze będą spotkania ekspertów. Wstępnie przewidywanych jest około 1000 gości krajowych i zagranicznych, w tym przedstawiciele władz RP, Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) na czele z sekretarzem generalnym, oficjalne delegacje rządowe z innych krajów, przedstawiciele biznesu i środowisk naukowych. Będą dyskutować na takie tematy jak np.: „Żegluga inteligentna i przyjazna środowisku” czy „Przyszłość morskiego rynku pracy”.

Dla zaproszonych gości przewidziano m.in. koncert w katedrze, widowisko artystyczne z pokazem multimedialnym i wizytę studyjną w porcie Świnoujście.

Światowe Dni Morza co roku współorganizowane są przez IMO, czyli organizację wyspecjalizowaną systemu Narodów Zjednoczonych. W ubiegłym roku odbyły się w Panamie. W obecnym głównym organizatorem jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Miasto nie dostrzega perspektyw?

Minister Marek Gróbarczyk zarzuca przedstawicielom miasta, że bagatelizują znaczenie „największego święta morskiego Narodów Zjednoczonych”. W liście skierowanym do prezydenta Piotra Krzystka zwraca się z prośbą o współpracę przy organizacji tego wydarzenia.

„Jako niezwykle zdumiewające odbieram wypowiedzi przedstawicieli Urzędu Miasta określające tegoroczne Światowe Dni Morza jako „uzupełnienie” innych imprez, które wówczas będą się odbywać w Szczecinie. Najważniejsze morskie święto Narodów Zjednoczonych to doskonała okazja do promocji miasta, regionu Pomorza Zachodniego, jak również całego naszego kraju. W związku z tym jeszcze raz chciałbym prosić Pana Prezydenta przede wszystkim o dostrzeżenie perspektyw, jakie dla Szczecina niesie tegoroczna lokalizacja ŚDM. Jednocześnie chciałbym także prosić o owocną współpracę przy organizacji tego wydarzenia” – pisze minister Gróbarczyk.

Gmina deklaruje współpracę

Miasto odpiera zarzuty o deprecjonowanie znaczenia Światowych Dni Morza. Deklaruje chęć współpracy z ministerstwem, choć o żadnych konkretach nie jest na razie mowa.

- Jako miasto oczywiście cieszymy się, że tego rodzaju impreza odbędzie się w Szczecinie. Na pewno będzie to duża promocja i ważne wydarzenie dla branży morskiej. Trudno odpowiedzieć na pytanie o współudział miasta ponieważ to nie my jesteśmy organizatorem, a o wielu rzeczach wiemy jedynie z mediów. Oczywiście deklarujemy współpracę. To jednak do organizatora należy decyzja czy skorzysta z naszych doświadczeń, wiedzy i możliwości – mówi Łukasz Kolasa, rzecznik prasowy prezydenta Krzystka.

Wcześniej miejskie Dni Morza

Tuż przed Światowymi Dniami Morza odbędą się tradycyjne Dni Morza organizowane przez miasto. Zaplanowane są na 8-10 czerwca.

- Wzorem lat ubiegłych na mieszkańców i turystów czekać będzie mnóstwo atrakcji. Spodziewamy się pięknych żaglowców na wodzie, widowiskowych koncertów na scenie i wiele, wiele więcej na dwóch brzegach Odry. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy! – zapewniał w styczniu Tomasz Owsik-Kozłowski, ówczesny rzecznik prasowy miasta ds. żeglarstwa i turystyki.